Olenko mielestäsi lihava?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 173/71 kg
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="Siis";28685398]Laskepas uudelleen. Aloittaja on 173 senttiä, ei 171 cm. Hänen painoindeksinsä olisi 61 kiloisena 20.38, eli alle jopa tuon sinun asettamasi "terveen ja sopusuhtaisen" haarukan.

Itse olen 174 cm ja 64 kg, omaan makuun muutama kilo ylimääräistä mutten nyt lihavaksi itseäni sanoisi. Ap:lla saattaa olla muutama ylimääräinen kilo enemmän, mutten häntäkään lihavaksi sanoisi, normaali tai ehkä hiukan pyöreä. Vyötärön ja reiden mitta kuulostaa omaani verrattuna tosi isolta, mutta rasvahan jakautuu eri tavalla.[/QUOTE]

Oho hups, näköjään. Sori!
Tosiaan, itse en ainakaan ole myöskään väittänyt että olisi lihava. Sanoin vain että jos tuntuu siltä että tekisi mieli laihduttaa, niin kymmenen kiloa tekisi ihmeitä aikaiseksi.
Jos on tyytyväinen nykyisiin painoihin ja mittoihin, niin sittenhän kaikki on OK :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja minä:
Rumia noi muskelimimmit

Ja pitänee muistaa että lihas ei lopulta paina 2 kertaa enempää kuin rasva, vaan 1litra lihasta on massaltaan noin 1,06kg ja 1 litra rasvaa noin 0,9kg.

Eli jos on kaksi henkilöä jotka muuten olisivat tismalleen samanmittaiset (pituus, paino ja ruumiinrakenne siis), mutta toisella 10kiloa lihasta siinä missä toisella on 10kiloa rasvaa, niin eroa olisi vain noin 1,6 litraa. Ja se on omasta mielestäni aika pieni määrä.
(jos nyt tuli käänneltyä noita lukuja oikein :D )

A Pound Of Fat Vs. A Pound Of Muscle | LIVESTRONG.COM

Aikoinaan kun näitä tietoja etsin, niin toivoin tosissaan että tiede voisi todistaa että lihas oikeasti painaisi kaksi kertaa enemmän kuin rasva, mutta ei oikein siltä vaikuta. Harmi.
 
Niinpä niin, onhan se karu tosiasia, että mieluusti painaisin 10 kg vähemmän ja varmasti olisin tyytyväisempi itseeni. Nyt nimittäin osaisin olla erittäin tyytyväinen 60 kiloon. Olen minäkin painanut joskus vähemmän. Kun sairastin ortoreksiaa, painoin 54 kg ja olin mielestäni pullea. Ortoreksia muuttui bulimiaksi ja lihoin 60 kiloon ja tunsin olevani possu. Bulimiasta paranemisvuodet lihottivat 10 kg, mutta suhteeni ruokaan on nykypäivänä paljon terveempi kuin koskaan aiemmin. En suoranaisesti kärsi tämän hetkisestä pulleudestani, mutta en ihan tyytyväinenkään osaa olla. Toisaalta kyllä kaikkien inhottavien syömishäiriövuosien jälkeen melkeinpä mieluummin painan muutaman ylimääräisen kilon, kuin että taas rupeaisin kyttäämään syömisiäni ja pahimmassa tapauksessa sairastuisin uudelleen. Sillä melkoista ruoan kyttäämistä ja kaloreiden laskemista se tulisi olemaan, jos minä tästä sen 10 kg yrittäisin laihduttaa. En todellakaan koe olevani mikään suursyömäri tai herkkujen suurkuluttaja, lihon vain herkästi ja laihdun huonosti.
 

Yhteistyössä