Nyt on tutti otettu pois!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tulilatva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tulilatva

Vieras
Tyttömme (1v 11kk) yski viime yönä tosi paljon ja itki kurkkukipua, joten päätimme viimein ottaa tutin pois, jotta hengittelykin sujuisi paremmin tukkoisen nenän vuoksi. No niin, yöllä kaipaili vain kerran tuttia, tänään kerran päiväunien aikaan ja nyt yöunille mennessä kyseli tuttinsa perään. Joka kerta ollaan puhuttu että "ei mummillakaan ole tuttia, ei hauvallakaan ole tuttia" jne.. Ihmeen helposti tämä nyt kävi!! Ajattelin, että kun tyttö on imenyt tuttia melkein kaksi vuotta, olisi vaikea saada neiti luopumaan siitä.. Toisaalta tämän ikäiselle voi jo selittää asioita eri tavalla kuin vuoden ikäiselle! Siinä iässä ei vielä haluttukaan vieroittaa tyttöä rakkaasta tutistaan :)
 
olen samaa mieltä että 2-vuotiaalta on huomattavasti helpompi ottaa tutti pois kuin vuoden vanhalta.
Meidän esikoisen tutti meni rikki ( 2v 4kk) toisen tutin vei harakka (tuttia ei vain löytynyt illalla nukkumaan mennessä) ja kolmannella on vielä tutti (1 v2kk) enkä aio kiirehtiä pois kun näillä näkymin kuopus syntyy elokuussa niin saa pitää tuttinsa nyt vielä jonkin aikaa.

vaikka eihän ne hammaslääkärissä ole koskaan pitäneet siitä, mutta eipä noille lapsosille kyllä suuremmin ole purentaan ollut tutista vaikutusta kun lähinnä nukkumaan mennessä sitä pidetään.

Onnea teille vielä tämän tärkeän askeleen saavuttamisesta! :flower:
 

Yhteistyössä