noro-viruksesta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tietoa?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tietoa?

Vieras
Makaan kotona toista päivää noroviruksessa ja olen ollut lapsistakin eristyksissä ettei vaan tarttuis. Mutta tietääkö kukaan miten kauan täytyy olla oireeton ettei tämä enää tarttuis. Alkaa olla jo ikävä lapsia.... inhottavaa kun iltaisin kuulee toisten äänet muttei voi nähdä:(
 
Noro-virus elää kuivilla pinnoilla päiväkausia, eli on tosi vaikea olla tartuttamatta muihin. Meillä tarttui isoäidille 2-3 päivää sairastamisen loputtua - vaikka oli siivottu koko talo:(
 
niin kai se on turha melkein eristäytyneenä olla, vaikka käytän eri vessaa kuin muut .enkä liiku muissa tiloissa. Mies ja poika on kuitenkin jo altistuneet kun nukkuivat sen yön samassa huoneessa kun sairastuin.
 
Noroa erittyy ulosteisiin muutamien viikkojen ajan taudin sairastamisen jälkeen. Sen vuoksi käsihygieniaan pitäisi kiinnittää erityistä huomiota.

Kaikki pinnat jotka ovat saattaneet altistua norolle pitäisi desifioida klooripitoisella pesuaineella, vain klooripitoinen aine tuhoaa noron. Eli vessanpönttö kokonaisuudessaan, valokatkaisimet, oven kahvat, kraanat jne. eli kaikki mahdolliset (ja mahdottomat) paikat mihin on saattanut joutua oksennusta, ulostetta tai mihin on saattanut käsin koskea. Norohan säilyy tarttuttamiskykyisenä peräti 12 vrk ajan erilaisilla pinnoilla, sen lisäksi että sitä tosiaan erittyy ulosteisiin muutamien viikkojen ajan.
Töistä pitäisi olla 2-3 vrk poissa viimeisen oireen päättymisen jälkeen.
 

Yhteistyössä