nielupaise vai nielurisatulehdus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vierailija"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vierailija"

Vieras
Hei!

Näytettiin 8-v tytön kurkkua päivystävälle lääkärille viikko sitten. Lääkäri totesi, että nielussa on paise. Saatiin antibioottokuuri. Seuraavana aamuna piti arvioida terv. asemalla puhkaistaanko paise. Lääkäri totesi, että kurkussa on nielurisantulehdus, ei tarvitse puhkaista. Tästä nyt viikko aikaa ja kurkku on edelleen puoliksi tukossa.Jos se on paise kuitenkin niin eikö se pitäisi puhkaista. Vienkö tytön uudestaaan lääkärille?
 
Mitä minä tiedän paiseista, niin sinun lapsella ei ole paisetta, koska hän on elossa.

Paise pahenee niin nopeasti, että JOS ensimmäinen lääkäri on nähnyt kurkussa paiseen niin hän on tehnyt virheen laittaessaan lapsen yöksi kotiin.
Minulle sanottiin ihan aikuisena että jos paise alkaa turvota niin HETI taksilla korvaklinikalle.
Minulla siis epäiltiin alkavaa kurkkupaisetta.
Lapsellamme epäiltiin myös paisetta joskus pienenä ja hänen kanssaan mentiin myös suoraan tk-lääkäriltä korvaklinikalle. Ei sit kyllä ollut paisetta lapsella, vaan turvonnut nielurisa.

Näiden perusteella en usko että lapsellasi on paise, mutta jos olisi oma lapseni niin veisin uudestaan lääkäriin jos kurkku on edelleen kipeä.
 

Yhteistyössä