Alkuperäinen kirjoittaja vieras ap:Juu oon päättänyt et tota päiväruokaa syödään päivällä eikä silloin kun menee nukkuun puuroo löytyy kaapista ja pojal tarvii se men kalloon. Prismasta saa 3 eurolla ison klöntin juustoa mut poikapa oli sit oikeen puukolla veistelly sitä yks kerta et meni kahessa päivässä olinpa vihainen silloin ku pelkkää juustoa tarvii vartavaste syödä! Mul onneks viel keskenkasvuinen et jospa se ei ihan niin paljon vielä syö kuin aikuinen mies!?
Niin, no tuo on aika tärkeää etä niitä ruokia syödään vain ruoka-aikoina. Eli makaronilaatikko on lounas ja/ tai päivällinen eikä sitä syödä aamupalaksi, iltapalaksi tai välipalaksi. Lämpimän ruuan kanssa ei myöskään leivälle tarvitse mättää kasaa leikkeleitä, ja välipalallakin joku kohtuus niiden syömisessä, ei se ole edes terveydelle hyväksi laittaa sentin juustokerrosta leivän päälle.
Ja jos pojalla on aamulla nälkä, syököön puuroa ja leivän, ei kuutta leipää, jos se puuro ei kelpaa niin oletettavasti silloin ei ole myöskään nälkä.
Jugurrttikaan ei ole kovin kallista kohtuudella syötynä, ja jos nyt litran purkin joku vetää kerralla naamann niin silloi ntulee edullisemmaksi ostaa purkkeja ja laittaa rajoitus että 1kpl/syöjä.