Mun lapsi on kuulemma "hirveän ylipainoinen". Kiva kun AIKUINEN sanoo noin lapsen kuullen...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja KetuttaaJaÄrsyttää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

KetuttaaJaÄrsyttää

Vieras
Ehkäpä lapselta voisi tuollaista odottaa kuulevansa, mutta mun mielestä aikuisella pitää olla vähän järkeä päässä enemmän.

Tyttö on pian 6v, pituutta 114cm ja painoa 21kg. Omasta mielestäni on ihan normaalikokoinen, toki tämän sanojan lapsi on tosi hoikka ja pitkä. Joten siihen verrattuna on ilmeisesti sitten lihava.

Turha avautuminen joo, mutta suututtaa vaan. Lapsen kanssa nyt ollaan sitten asiasta paljon juteltu, jäi sen verran tyttöä häiritsemään ja harmittamaan.
Opeta tässä nyt sitten että KAIKKI on yhtä hyviä koosta/sukupuolesta/ulkonäöstä jne jne jne huolimatta.
 
Piti oikein mennä tarkastamaan omien kaksosten neuvolakortit. 4-vuotisneuvolan mitat 107 cm ja 19 kg. Ja kuulemma nätisti keskikäyrällä kasvaa, yhdessä terkkarin kanssa niitä käppyröitä vasta katseltiin. Pitkän ja hoikan mallisia molemmat kaksoset, ja yleensä oon aina ennen neuvolaa jännännyt että onkohan painoa tullut tarpeeksi... Melkein kaikkien muiden saman ikäiset tuntuu rotevammilta.

Jos aloittajan tytöllä pituutta kuitenkin 7 cm enemmän ja painoa (vain) 2 kg enemmän niin ei tuosta yhtälöstä tuu "hirveän ylipainoista" sitten millään. Noh, kommentoijia on moneen lähtöön.
 
Tosiaan kaikkein ärsyyttävintä on nyt saada vakuutettua tuo lapsi siitä että se on just hyvä tuollaisena kun on. Melkein ainahan muiden mielipiteet jyrää äidin sanomiset totaalisesti :D
 
http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/pgr/200.036.html

Tuolla voi laskettaa oman lapsensa BMI:n.

114 cm / 21 kg ei varmastikaan ole hirveän ylipainoinen, mutta ruumiinrakenteesta riippuen hän saattaa olla isokokoisen näköinen. Tai pienikokoisen. Tai "normaalin". Epäilen kuitenkin vahvasti, ettei lapsi näytä "hirveän ylipainoiselta". Ja vaikka näyttäisikin, niin en voi käsittää sitä, että miksi se pitää mennä ilmoille laukomaan...ja vielä etenkin sen lapsen kuullen.
 
Näköjään on pituudessa himpun jäljessä ja painoa himpun verran liikaa. Keskikäyriin tuijotellen, jota en tosin yleensäkkään arvosta hirveästi. (Siis muistuu liikaa mieleen tytön vauva-ajat: "Joo, taas ollaan pituudessa normaalia pidempien joukossa, ja painohan on edelleen täällä viivan alapuolella pikkuisen. Kyllä nyt olis hyvä saada painoa lisää!". Juu, taion lapselle pari kiloa lisää pimpelipom, nonni, ny mennään just siinä keskikäyrällä! :D )
 

Yhteistyössä