Riski on riski, mutta onko riski vaivan arvoinen. Yrittäjänä, sanoisin että jonkun euron parin kahvikupin myynti on ihan turhaa oman ajan tuhlausta. Pieni kahvila on vielä suurempi riski, varsinkin jos vuokra on suuri - sanoit että on keskeisellä paikalla. Sanon nyt suoraan miten asia on, ei ole merkitystä sillä että edellinen omistaja on pitänyt siellä kuivaa pullankänttyä, ym. jos sulla ei ole mitään uutta ja erikoista tarjottavaa, unohda koko juttu.
Kun joku myy yritystä, se yleensä tarkoittaa ettei se tuota. Harvoin kukaan luopuu kannattavasta liiketoiminnasta.
Nuokin kuvat mitä kahvilan sisustuksesta on tänne postattu, ei tuokaan sisustus ole ilmaista. Päinvastoin, ja jos sanot että teet sisustamista yritystä varten, hinnoilla on tapana tuplaantua. Jo omin käsin tehty yksinkertainen sisustus maksaa useita tuhansia euroja.
Suomalainen asiakas ei lisäksi ole rationaalinen. Voit myydä tosi hyvää itsetehtyä pullaa ja aina tuoretta kahvia, mutta et saa pyytää siitä kunnon hintaa. Sen sijaan, jos kahvila on S-ryhmän ketjupaikka tai muu vastaava, he voivat pyytää kahvista helposti yli kaksikin euroa, eikä asiakkaita haittaa. Yksi kuiva pullankäntty ketjupaikassa ei vie asiakkaita, vaan asiakkaat palaavat sinne uudestaan - koska se on brändi.
Kun olet yksin, tuntematon nobody, joka teet yrittäjyyttä omalla verellä ja hiellä, sulla ei ole varaa virheisiin. Sun laadun pitää olla korkeampi ja palvelun paras mahdollinen. Ehkä siten pääset omillesi.
Teit ihan fiksun valinnan, älä tartu tällaiseen yrittäjyyteen. Kahvilat, baarit ja ravintolat kärsivät tällä hetkellä eniten. Jos haluaa menestyvän, suositun ja suuren kahvilan, siihen tarvitaan niin paljon pääomaa että harvalla on siihen varaa.