Mulla ei ole omaa tyyliä :/

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Bertta"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
B

"Bertta"

Vieras
Harmittaa ja kateellisena katson niitä ihmisiä, jotka ovat löytäneet sen oman tyylinsä, viihtyvät siinä ja johdonmukaisesti noudattavat sitä. Itse hapuilen vielä kolmikymppisenä enkä tiedä mitä haluan, haluanko olla pastellinen lolita, gothic chic vai hillitty esbo. Edes hiustenväriä en pysty päättämään, vaan seikkailen punaisen, mustan ja ruskean välillä. Kauhea kriisi päällä :(
 
Mulla sama ongelma!!!! No tiedän toisaalta millaista tyyliä haen, sellaista "reippaan raikasta" mut se mitä mä sitten vaatekaappiin ostan, on ihan eri asia. Olen miettinyt jos kokeilis noita sokos/stokka pukeutumisneuvojia..?

HIustyyli mulle löytyi ja siitä olen jo kolmatta vuotta tykännyt.
 
Apua, anteeksi. :D Olisi aika kamala olla yhä "johdonmukaisesti" siinä tyylissä, missä olin 20-vuotiaana.

En tarkoita, että pitäisi jumittaa nuoruuden lookissa. Mäkin olin kettutyttö, enkä todellakaan enää halua näyttää siltä. Tarkoitan sitä, ettei heittelehditä eri asioiden välillä, esim. yksi päivä olla ekoäitiä ja pukeutua luomuvaatteisiin, sitten kuukauden päästä hurahtaa Ed Hardyyn...
 
Ei minullakaan ole mitään tiettyä tyyliä. Yksi asia mikä on niin hullunkuriset kuosit, värit ja tarhapöllön pesä päässä. Mutta löytyy myös hyvin hillittyä jakkupukua sun muuta. Ei siis mitään tiettyä ole vaan vaihtelen sen mukaan mikä fiilis on milloinkin.
 
no miksi pitäisi olla mikään yksi tietty tyyli?
eikö se voi vaihdella päivästä ja fiiliksestä riippuen?

En nyt osaa selittää paremmin ja kaikki eivät varmasti sitä tajuakaan. Kaipaan vain selkeyttä ja linjakkuutta, sitä omaa tyyliä. Eikä niin kuin nyt, että puuhastelen vähän sitä ja vähän tätä. Shoppailukin on helpompaa kun tietää mitä haluaa ja mikä sopii mihinkin, eikä vain ostele random vaatetta sen mukaan mikä fiilis kulloinkin on. Mitä järkeä on ostaa kukkamekko yhtenä päivänä ja jättää se kaappiin, kun sitä kukkamekkofiilistä nyt ei koskaan enää tullutkaan? Ja ajatuksena koen hassuksi sen, että päivittäin vaihtelisi tyyliä esim. sporttisesti goottiin. Tietysti eri tilanteet vaativat tilanteen mukaisen pukeutumisen, mutta se on musta eri asia kuin oman tyylin noudattaminen!
 
Tarpeeksi pitkälle ajateltuna vaatteilla ei ole mitään merkitystä. Tärkeintä näin Suomessa, että on jotkut vaatteet päällä, että tarkenee :)

Periaatteessa kesällä voit pukeutua vaikka kangassäkkiin näyttäen hyvältä...Riippuu ihan sisäisestä itsestäsi kuinka kehon peittimet kannat :) Oma tyyli on pitkälti sitä omaa sisäistä mielentilaa, joka näkyy toisille....
 
[QUOTE="alkup.";23401291]En nyt osaa selittää paremmin ja kaikki eivät varmasti sitä tajuakaan. Kaipaan vain selkeyttä ja linjakkuutta, sitä omaa tyyliä. Eikä niin kuin nyt, että puuhastelen vähän sitä ja vähän tätä. Shoppailukin on helpompaa kun tietää mitä haluaa ja mikä sopii mihinkin, eikä vain ostele random vaatetta sen mukaan mikä fiilis kulloinkin on. Mitä järkeä on ostaa kukkamekko yhtenä päivänä ja jättää se kaappiin, kun sitä kukkamekkofiilistä nyt ei koskaan enää tullutkaan? Ja ajatuksena koen hassuksi sen, että päivittäin vaihtelisi tyyliä esim. sporttisesti goottiin. Tietysti eri tilanteet vaativat tilanteen mukaisen pukeutumisen, mutta se on musta eri asia kuin oman tyylin noudattaminen![/QUOTE]

no mutta eihän sitä oikein voi päättää että mikä se tyyli on, siis jos menet kauppaan niin tokihan sieltä ostetaan niitä vaatteita mitkä miellyttää silmää eikä niitä jotka sopivat nyt sitten siihen valitsemaasi tyylin x ( voi ihan hyvin ostaa sen kukkamekon jos siitä oikeasti pitää ja samaan aikaan kaapissa voi olla goottivaatteita jos niistä tykkää, yhdistelee ja käyttää fiilisten mukaan)
ei pidä rajoittaa itseään, ihan yhtä hyvin voi maanantaina pukeutua sporttisesti ja rennosti ja tiistaina vaikka sitten korsettiin ja muihin gootti vermeisiin tai vaikka jakkupukuun.. :)
 
no miksi pitäisi olla mikään yksi tietty tyyli?
eikö se voi vaihdella päivästä ja fiiliksestä riippuen?

Esim siksi, että jos on tietty tyyli on vaatteiden ostaminen huomattavasti helpompaa. Välttyy jatkuvilta virheostoilta ja ostaa vaatteita, jotka sopivat tyylillisesti jo kaapissa oleviin. Minulla kaappi tursuaa vaatteita, jotka eivät oikein mikään sovi yhteen.
 
[QUOTE="alkup.";23401298]Onko täällä ylipäätään ketään, jolla on selkeästi oma vahva tyyli?[/QUOTE]

no jos sillä tarkoitetaan sitä että ei lähde kaiken maailman muotikotkotuksiin mukaan vain siksi että ne on muotia, pukeutuu niinkuin itse haluaa ja sattuu huvittamaan niin kyllä, mulla on oma tyyli :)
 
[QUOTE="alkup.";23401291]En nyt osaa selittää paremmin ja kaikki eivät varmasti sitä tajuakaan. Kaipaan vain selkeyttä ja linjakkuutta, sitä omaa tyyliä. Eikä niin kuin nyt, että puuhastelen vähän sitä ja vähän tätä. Shoppailukin on helpompaa kun tietää mitä haluaa ja mikä sopii mihinkin, eikä vain ostele random vaatetta sen mukaan mikä fiilis kulloinkin on. Mitä järkeä on ostaa kukkamekko yhtenä päivänä ja jättää se kaappiin, kun sitä kukkamekkofiilistä nyt ei koskaan enää tullutkaan? Ja ajatuksena koen hassuksi sen, että päivittäin vaihtelisi tyyliä esim. sporttisesti goottiin. Tietysti eri tilanteet vaativat tilanteen mukaisen pukeutumisen, mutta se on musta eri asia kuin oman tyylin noudattaminen![/QUOTE]

Ymmärrän täysin! Haluu kans oman tyylin.
 
Mitä se on. En tosiaan ole gootti tai lolita. Mutta kun menen vaatekauppaan, voin ostaa vaatteeni sovittamatta. Tiedän mikä sopii mulle ja mitkä sopii yhteen. On mulla ihan tietty tyyli, mistä pidän. Mutta ei sille ole nimeä tai leimaa.

Sama mulla. Tosin mulla on myös poikkeuksia tuolla kaapissa.
 
Hmm.Mulla on ainakin tietty tyyli.Sitä voisi kuvailla ehkä trendikkääksi mutta toisaalta myös sillä tavalla ajattomaksi että mun vaatteet ei ole sillä tavalla muodikkaita että niitä "ei voisi" käyttää enää vuoden päästä.
Ja oikeestaan kaikki mun vaatekaapissa sopii toisiinsa ,mikä kertoo siitä että kyllä mulla joku tietty tyyli on.
 
[QUOTE="Lolita";23401321]Esim siksi, että jos on tietty tyyli on vaatteiden ostaminen huomattavasti helpompaa. Välttyy jatkuvilta virheostoilta ja ostaa vaatteita, jotka sopivat tyylillisesti jo kaapissa oleviin. Minulla kaappi tursuaa vaatteita, jotka eivät oikein mikään sovi yhteen.[/QUOTE]

No ehkä tähän auttaa vaan se että kaupassa jo miettii onko mulla kotona mitään mitä tän kanssa voi oikeesti käyttää.Tai onko tämä vaate sellainen että voisin käyttää sitä myös vuoden päästä.

Mulla itelläni on paljon perusvaatetta mitkä on ns. ajattomia,tykkään kuitenkin seurata muotia ja päivitän vaatekaappia pienemmillä jutuilla mitkä on just nyt "in",esim.huiveilla ja pikkulaukuilla tms.
 
Kannattaa kohdistaa shoppailut määrätyn tyylisiin kauppoihin. Jos esim. haluat tyylitäsi olla hillityn tyylikäs ja klassinen, lisäksi trendikäs, käy ostamassa vaatteesi Zarasta ja Stockmannilta. Jos haluat olla reippaan sporttinen, käy ostamassa vaatteesi urheiluliikkeistä ja Partioaitasta. Jos haluat olla luomuretro käy kiertämässä kirppiksiä ja jos haluat olla gootti käy Backstreetissä. Tässä jotain vinkkejä, itse keskitän ostokseni Zaraan, Stockmannille ja kivoihin Helsingin pikkuputiikkeihin ja tyylini on hillityn klassinen. :)
 

Yhteistyössä