Moi Sussu ja Gringa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Lumi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Lumi

Jäsen
20.01.2005
115
0
16
Täällä vielä sinnitellään ongelmien parissa :\|
Tilanne tuntuu käyvän aina vain vakavammaksi ja vauvan
ennuste huononee joka kerta jonkin tutkimuksen jälkeen :'( Olin magneettikuvassa viikko sitten ja tänään sitten Taysissa äitipolilla ultrassa. Kuvat eivät onnistuneet kovin hyvin, kun vauva liikkui niin paljon siinä kuvaustilanteessa. Mutta kuvista kuitenkin selvisi, että suolisto on työntynyt vasemman keuhkon paikalle ja vasenta keuhkoa ei siis juuri ole -jos on ollenkaan :(
Oikea keuhko on kasvanut joskin verran, mutta siltäkin kasvutilaa vie jossain määrin sydän. Sydän myös painaa oikeaa keuhkoa kasaan, tosin kuulemma kaikkien palleatyrävauvojen keuhkot ovat enemmän ja vähemmän kasassa jos ne nyt yleensäkään ovat kasvaneet.

Aika pahalta alkaa näyttää, lääkäri sanoi että kannattaa varautua pahimpaan eli siihen, että syntymänsä jälkeen vauva ei jaksa elää :'( Tosin kuulemma on vielä mahdollisuus että vauva onkin sitkeä ja selviää. On tällaisissa tapauksissa kuulemma niin yksilöllistä ja paljon riippuu vauvan vahvuudesta ja "elämänhalusta".
3.8 on seuraava aika Taysiin ja silloin on lastenlääkärikin paikalla kertomassa mitä synnytyksen jälkeen tulee tapahtumaan. Yrittävät myös vielä arvoioida keuhkon/keuhkojen kokoa.

Ihan hyvillä mielin oltiin ennen tätä päivää, mutta nyt tuntuu kyllä tosi kurjalta :'( Kesäloma alkaa ens viikolla ja sen jatkoksi alkais äitiysloma. Tulee tosi kurja loma kun mielessä pyörii koko ajan jääkö vauva eloon. Hyvin vauva oli onneksi kasvanut, 1100g oli paino nyt rv:lla 29 ja on tosi vilkas liikkuja vatsassa. Teki jo mieli hankkia vaunut ym. tarvikkeita, mutta mitään en kyllä osta ennen kuin vauva on syntynyt. Esikoinenkin kysyi
tänään, että "äiti harmittaako sinua?" Tajusi, että äiti on
surullinen, ei vain tiedä siihen syytä. :heart:

Että tällaista.. Kiva kuulla että sullla Sussu alkaa olo helpottamaan. Gringalle myös jaksamisia :hug:
 
moi.ompas teilläkin ongelmia kerrakseen.. :ashamed: toivottavasti vaavinne on sitkeä ja jaksaa syntymänkin jälkeen ja muutenkin..!on varmana raskasta teilläkin...voimia kovasti :hug:
mulla oli siis tänään se jälkitark.ja kaikki näytti olevan ihan ok,huomenna pitää vielä käydä tk:ssa tekemässä raskaustesti varulta että näyttää nyt negaa.kyllä tuli silti tosi paha olo kun astui sisälle sinne perinnöllisyyspuolelle :'( tuli taas se kamala ikävä ja kaipuun tunne...siinä juttelimme hoitajan ja lääkärin kanssa kunnolla ennen itse jälkitark. Sairaalalta päästyä käytiin sitten sielä yhteishaudalla moikkaamassa enkelityttöämme,vietiin kukkia ja kynttilä sinne..voihan sitä arvata että ei siinä vahvana pystyny olemaan.. :'( siinä sitten itkin polvillaan ja olo oli sekava,katkera ja kaipuuta täynnä..taas on tippa linssissä.. :'( kyllä sitä ei tällaisia osaa eikä haluakkaan unohtaa.Lupasin enkelitytöllemme käydä aina kun Oulussa käydään niin moikkaamassa ja toki täällä kotikunnan hautuumaalla on paikka jonne voi viedä kynttilänniille joita ei tänne ole haudattu.Olo on tyhjä ja ikävä suuri.. :ashamed: mutta nyt on vaan pakko katsoa tulevaanki ja koska kierto on alkanu niin on taas lupa yrittää uudelleen vaikka enkelityttö on aina toinen muksumme.joka tapauksessa nokka kohti huomista.
koitelkaahan tekin jaksella ja kertokaa kuulumisianne taas :hug:
 
Heippa!!!


Voi lumi, toivottavasti kaikki menee hyvin ja vauvanne jaksaa taistella!!!!

Muuten ei kuulu kummia. Päivä kerrallaan ja uutta raskautumista toivoen. Perjantaina oli jälkitarkastus ja kaikki oli ok. Tosin siellä ikävä lääkäri, johon en lainkaan luota, sanoi että pitäisi 3-4 kiertoa odottaa ennen uutta yritystä, mutta heti synnytyksen jälkeen luotettava lääkäri sanoi, että vaikka heti. Tämä ikävä lääkäri sanoi, että ole vaan onnellinen, että jos synnytys olisi käynnistetty niin pitäisi odottaa vuosi.

Sain myös lukea ruumiinavaus pöytäkirjan ja vauvallamme oli normaali kromosomisto ja rakenne. Keskenmenon syy oli istukan tuntematon toimintahäiriö, joka esti istukan kiinnittymisen ja aiheutti verenvuodon, joka rikkoi kalvot. Tavallaan olisin halunnut kuulla jonkun tietyn syy, jotta keskenmenolle olisi selvä selitys.
Viikkoja vauvalla olikin jo 21+5, eikä 19+6, niin kuin piti.

Aurinkoisia päiviä ja kuulumisianne odotellen!!!!
 
heip Lumi ja Gringa..!!täällä nautitaan raikkaammasta ilmasta..-pitkästä aikaa satoi vähäsen ja sekä luonto että minä nautitaan :p vaikka empä kyllä helteistäkään valita! =) täällä mennään päivä kerrallaan edelleen ja välillä on helpompia ja välillä hankalampia päiviä..eilen oli yksi hankalista taas..kuulin erään tuttuni odottavan ja vaikka siitä olenkin toki onnellinen niin silti masennus ja katkeruus iski..sitten vielä tyttöämme käyttäessä uimassa oli kolme samalta kylältä tuttua ihmistä masut pystyssä sielä..ja illalla ikävän ja katkeruuden itku tulikin,mutta kyllä se tästä..viime ke.oli siis jälkitark.ja nyt maanantaina raskaustesti ja kaikki oli ok.keskiviikkona kävimme myös yhteishaudalla morjenstamassa enkelityttöämme.itku tuli sieläkin.. :ashamed: mutta jatkuuhan se elämä.. uusi yritys on kovassa vauhdissa ja toivotaan että gringa kummallakin meistä tärppää piakkoin ja Lumi,mites teillä jaksellaan?miten masuasukki voi?kirjoitellaan taas kuulumisia =) :hug:
 

Yhteistyössä