Miten paljon päivässä 4v lapsella leikkikavereita?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja cxxxc
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
C

cxxxc

Vieras
Eli meillä sellainen tilanne että kotona 4v lapsi ja 4kk vauva. Esikoinen ehti hetken olla päivähoidossa 3 v täytettyään, nyt kotona. Kaipaa kovasti kavereita, koska vauvasta ei leikkikaveriksi ole.

Kaveri käy kylässä kerran viikonlopun aikana, tuttavaperheiden vanhemmat ovat töissä, joten lapset hoidossa ja siksi ei viikolla kyläillä. Lähistöllä ei asu lapsia, asumme maalla joten ei ole leikkipuistojakaan oikein. Tuohon 3v ikään asti oli kotona, silloin tutttavaperheissäkin oltiin äitiys-/hoitovapailla.

Perhekerhossa käymme 1xvko, siellä askartelua jne, varsinaista leikkiä siellä vajaa puolituntia.

Tuntuu kovin vähäiseltä tuo kaverieidne kanssa olo, siksi vakaasti mietinkin että laittaisin syksyllä hoitoon. Paljonko teidän lapset tapaavat kavereitaan , erityisesti ne jotka eivät ole hoidossa?
 
meillä käy kerhossa 2 kertaa viikossa ja 2h kerrallaan. Satunnaisesti käy kavereita kylässä. Paljon leikkii sisarensa kanssa joka vajaa 2v. Syksyllä menee päiväkotiin.
 
Mulla mukula ei kestäisi moista, kun on tottunut johonkin ihan muuhun eli päivähoitoon ja kavereihin aamusta iltaan.... Meillä viikonloppuisin ei välillä riitä se että aamupäivällä oli jo kaveri, vaan iltapäivälläkin tarttis leikkikaveria. Mutta hoidon lisäksi näkee muita noin 2-3 kertaa viikossa. Meillä ei ole naapureissa samanilkäisiä eli vähän täytyy kaverihetket järjestä erikseen.
 
Meillä on kesällä 4v täyttävä poika, kesällä 3v täyttävä tyttö ja sitten kaksi 2v täyttävää hoitolasta. Isompi kaipaa tosi paljon nimenomaan poikien seuraa, ja sitä löytyy kyllä pihapiirissä iltapäivisin kun naapureiden lapset kotiutuvat päikkäristä. Ihan samanikäistä seuraa ei kyllä ole, vaan vähän isompia poikia. Olemme nyt eräiden äitien kanssa sopineet puisto- ja leikkiajat, jolloin lapset ja äiditkin saavat toisistaan seuraa päivittäin. Syksyksi olen hakenut isommalle kerhopaikkaa, joka olisi sitten kahdesti viikossa.

Ystäväpiirissä on paljonkin samanikäisiä lapsia, mutta koska työelämässä kaikki vanhemmat ovat niin ei ehditä kovinkaan paljoa tapailemaan, kun se perheen yhteinen aikakin on tärkeää.
 

Yhteistyössä