Miten ojentaisin kaveria tilanteessa jossa annan lahjani..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Mama"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"Mama"

Vieras
Tyhmä otsikko.
Mulla on pari kaveria joilla on ärsyttävä tapa. Kun annan heille lahjoja, he eivät avaa sitä siinä tilanteessa vaan kiikuttavat jonnekin.
Tosi ärsyttävää. Minusta on kohteliasta käytöstä avata lahja silloin kun sen saa. ihastella ja kiitellä.
Huolella valittu lahjani valuu kuin hiekkaan..
Miten näitä näpäyttäisin ? Tulee aina ihan paha mieli !
 
[QUOTE="tttt";30844301]Kiva kun noin pyyteettömästi lahjoja heille hankit.[/QUOTE]

Ei minusta ole mitään vikaa siinä, että odottaa lahjan saajalta kiitosta, samoin jos tekee jonkun palveluksen. Esim. itse tykkään auttaa toisia, saan siitä iloa itsellenikin, mutta jos en saa siitä kiitosta ja näe, että toinen on ollut mielissään ja hyvillään, niin en koe halua auttaa. Ehkä en sitten toimi pyyteettömästi minäkään... esim. nyt kun ystävän perheessä on tulossa lakkiaiset ja olen auttanut paljon ystävääni siivouksessa ja leipomuksissa, menen myös juhlapäivänä avuksi, on minulle riittänyt "palkaksi" se hyvä mieli, minkä saan nähdessäni sen, kuinka kiitollinen ja hyvillään ystäväni minulle on ja kuinka pystyn auttamaan hänen stressiään.
 
[QUOTE="tttt";30844301]Kiva kun noin pyyteettömästi lahjoja heille hankit.[/QUOTE]

Siis hä...Mä vaan oon tottunut että lahjan antajallekin tulee hyvä mieli. Nyt tulee kummallinen olo kun se lahja katoaa minne lie kaapin perälle. Oon tottunut ihan toisenmoisiin TAPOIHIN !
 
On minustakin epämukavaa ostaa kallis lahja, jos minulle jää epäselväksi, miellyttikö se saajaansa. Voihan sitä kiittää sitten lahjasta jälkikäteen, jos ei siinä viedessä heti pakettia avaa, mutta jos ei kommentoi mitään, niin vähän outo olo jää, kieltämättä.
 
Tapoja on erilaisia. Jossain kulttuureissa lahjaa ei tule avata antajan nähden. Avaaminen olisi huonoa käytöstä. Jos haluat, että lahja avataan, niin pyydä sitä lahjaa antaessasi.
 
[QUOTE="sori";30844314]Taitaa olla et sun antamat lahjat on aina väärin valittu, kohteliaisuudesta eivät avaa heti ettei pettymys näy.[/QUOTE]
No en ihan usko tähän koska annan toiveiden mukaisia ja semmosia josta kaikki tykkääeli rahaa, arpoja, lahjakortteja, marimekkoa Marimekon ystävälle jne. Ihan hyviä lahjoja ymmärtääkseni !
 
No lahjaa ei usein avata heti, jos kyseessä on iso tilaisuus ja lahjoja tulee useita. Kyllä itsekin avaan jonkun lahjan, jos vaikka tuttavapariskunta tulee meille iltaa viettämään ja jotain tuovat. Mutta eri asia on vaikka nyt häissä, joissa lahjoja tulee kymmenittäin. Jos jokaista lahjaa jää avaamaan ja ihmettelemään, se vie kaiken ajan onnitteluilta. Eikö se olisi vieläkin epäkohteliaampaa, että lahjan saaja repisi lahjasi heti auki, vilkaisisi sitä ja sanoisi kiitos paljon... sitten hän jo vastaanottaisi seuraavaa vierasta?!
 
[QUOTE="Mama";30844382]Raha-arpoja. Viimeks laitoin Ässän, Casinon, Luontoarvan...pakettiin ja sit Fazerin Sinisen. Kai ne on siellä kaapissa vieläkin ![/QUOTE]

Ja arpapaketti on mielestäsi se huolella valittu lahja, jota haluat saajan hehkuttavan? Okei..........
 
Voiko olla huonompaa lahjaa kuin arpa? Antaja tuhlaa rahansa ja saaja ei oikeasti saa mitään (yleensä). Pitäisikö saajan vielä raaputtaakin arpa nähtesi? Ja jos voitto tulee, niin antaa sulle osa?
 
[QUOTE="Mama";30844441]Itekö pahastuisit tuommoisesta synttärilahjasta. Ei olut ees mitkään tasavuodet eikä tarjoilua. Ihan vain halusin yllättää ja ilahduttaa.[/QUOTE]

En pahastuisi en. Kiittäisin toki, lahja on lahja. Mutta kun ensimmäisestä viestistäsi saa kuvan, että olet miettinyt ja pohtinut lahjoja todella paljon ja nähnyt suurta vaivaa lahjan eteen. Ja sen takia toivoisit näkeväsi myös saajan reaktion. Minun on todella vaikea nähdä arpapaketti tai lahjakortti sellaisina lahjoina, jonka valitsemiseen antaja on käyttänyt paljon aikaa ja vaivaa, miettinyt minun mieltymyksiä, luonnetta jne. Arvat ja lahjakortit ( varsinkin johonkin yleisempään kauppaan) ovat lahjat, jotka annetaan, jos ei muuta keksitä.
 

Yhteistyössä