Miten nopeasti SI-rokotteen ottamisen jälkeen tullut oireita?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rellu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

rellu

Vieras
Minkälaisia oireita ja miten pian lapsillenne on tullut oireita rokotteen ottamisen jälkeen? Meidän lapsille annettiin aamulla rokote, vielä ei ainakaan mitään oireita. Voiko tulla myöhemmin?
 
1 vuotiaan jalkaan tuli punoitus vuorokauden kuluttua piikistä, punoitus oli jalassa 3 päivää. Isommalla lapsella jalka tuli seuraavana päivänä kipeeksi ja oli kipeä pari päivää.
 
Alkuperäinen kirjoittaja BKM:
Toisella on pari kuukautta ja toisella kohta kaksi viikkoa rokotteen ottamisesta, ei ole tullut mitään missään vaiheessa.

Miten toinen on saanut jo pari kuukautta sitten rokotteen? Ei kai niitä ollu vielä silloin?
 
saatiin rokote Ma klo 15 tyttö (2v) oli illalla normaalia levottomampi, samoin yöllä. seuraavana päivänä pistokohtaan oli ilmaantunut punainen pahkura jota aristi.. pahkura näytti ainakin vielä olevan näkösällä, mut anto jo koskea jalkaan.. ei ole vaikuttanu kävelyym
 
Meillä 1-vuotiaalle nousi korkea kuume n. 8h rokotuksen jälkeen ja kuumetta kesti melkein 3 vrk. Edes lääkkeillä kuume ei laskenut kertaakaan alle 39 asteen. Ei ole lapsi koskaan aikaisemmin ollut yhtä kipeä.
 

Yhteistyössä