Miten kannustetaan 2,5-vuotiasta pissaamaan (ja kakkaamaan) potalle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ap.
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

ap.

Vieras
Aikaisemmin näytti jo hyvälle, kun teki monen kuukauden ajan kakat vain pottaan ja pissikin tuli tosi usein vain pottaan, vaippa oli kuiva koko päivän ajan ja kastui vain öisin (läpimäräksi). Nyt taas on mennyt siihen suuntaan, että vaippaa saa vaihtaa useita (4-5) kertoja päivässä kun tekee useimmat pissit vaippaan, pottaan ei tahdo tulla mitään. Kakkakin tuli taas vaippaan. Poika haluaisi alushousut, mutta ei se onnistu, kun sitten pissit tulee housujen läpi lattialle, kokeiltu on... Mistähän tuo "taantuminen" johtuu? Ja miten poikaa voi kannustaa pissimään pottaan?
 
No jospa otat ne vaipat vaan pois ja siivoat hetken niitä pissejä. Laita vaikka parit kollarit päällekkäin niin ei mee lattialle. Kääri matot siksi aikaa pois ja vuoraa sohva pyyhkeellä. Jos lapsi kertaa osaa käydä potalla niin ei se montaa vahinkoa ota että oppii.

Voit lahjoa sen vaikka rusinoilla potalle?
 
[QUOTE="Vieras";29191878]No jospa otat ne vaipat vaan pois ja siivoat hetken niitä pissejä. Laita vaikka parit kollarit päällekkäin niin ei mee lattialle. Kääri matot siksi aikaa pois ja vuoraa sohva pyyhkeellä. Jos lapsi kertaa osaa käydä potalla niin ei se montaa vahinkoa ota että oppii.

Voit lahjoa sen vaikka rusinoilla potalle?[/QUOTE]

Tätä on kesällä kokeiltu pitkiä aikoja, mahdollisuuksien mukaan. On mennyt 4 mattoa pesuun (pesulassa pestäviä) joten ei enää kiinnosta kokeilla, kun jos on ilman vaippaa niin taatusti pissat on matolla, nimenomaan useimmiten matolla... tai sohvalla. Ja sohvaakin on pesty monesti, haisee jo pissalle.

On viime viikollakin kokeiltu niin että laitettiin alushousut ja pitkät housut niin housut ei sinänsä paljon kastuneet, vaan sukat ja lattia kun pissi valui jalkoja pitkin lattialle...

Ilman mattoja taas ei voi olla kun koira liukastelee, on vanha ja lonkkavikainen. Sohva on myös koiran valtakuntaa, se tekee pesää siihen ja pyyhe saa kyytiä.

Lapsi ei halua pottailla, vaan kieltäytyy potasta ja laskee pissat vaippaan. Vaan miksiköhän...? Jonkinlaista taantumaa/uhmaako?
 
Lahjotaan. Tarroilla, leluilla, rusinoilla, kekseillä. Meillä tuli lakko pitkän pottaan kakkaanisen jälkeen ja teki kakan aina vaippaan (illalla yövaippaan, kun muullon ei ollut vaippaa). Sit lahjoin jo suklaalla, ja siitä jatkui taas aina kakka pottaan. Suklaa tietty loppui ekan kerran jälkeen (äiti söi).

Mulla oli sellanen olo, että meidän neiti tiesi osaavansa, mutta ei vain olisi viitsinyt mennä kesken leikin vessaan. Vieläkin saa patistella vaikka sevästi on jo hätä.
 
Lahjotaan. Tarroilla, leluilla, rusinoilla, kekseillä. Meillä tuli lakko pitkän pottaan kakkaanisen jälkeen ja teki kakan aina vaippaan (illalla yövaippaan, kun muullon ei ollut vaippaa). Sit lahjoin jo suklaalla, ja siitä jatkui taas aina kakka pottaan. Suklaa tietty loppui ekan kerran jälkeen (äiti söi).

Mulla oli sellanen olo, että meidän neiti tiesi osaavansa, mutta ei vain olisi viitsinyt mennä kesken leikin vessaan. Vieläkin saa patistella vaikka sevästi on jo hätä.

Tämä vois ehkä toimiakin. Mutta miten se käytännössä tapahtuu? Lapselle kerrotaan, että aina kun hän käy potalla saa herkun/lahjan. Tietää sen ja menee itse? Vai pitääkö koko ajan muistuttaa, että menehän potalle niin saat lahjan/herkun?
 
Meillä pitää muistuttaa, saat tarran kun meet potalle. Sillon kun viime pottakäynnistä on aikaa tai ollaan lähdössä ulos tms, niin muistutan, että saat tarran kun käyt potalla.

Ja anna lapsen valita tarrat tms kaupasta itse. Eka valitsin lapselle itse tarrat, mut ei menny potalle. Sit mentiin yhdessä kauppaan. Valitsi sit tietysti kaupan kalleimman Nalle Puh setin, mut oli sen arvosta. Ja kyllä, meillä on mennyt paljon rahaa tarroihin...
 
Siinä on vaan se, että usein kun muistuttaa potalle menemisestä ja/tai laittaa pojan potalle, niin pissi on jo vaipassa. Ja monesti käynyt niinkin, että tulee juuri sillä hetkellä kun vaippaa ottaa pois... onko sitten jotain uhmaa, että minähän teen sen vaippaan, vaikka viime hetkillä?

Miten usein pitäisi sitten kysyä/muistuttaa?
 
Anna aamulla tehdä pissa vaippaan, ja sitten et laita vaippaa. Sit meette aamiaiselle, ja tunnin parin päästä lahjot potalle.
voit vaikka juottaa mehua just ennen niin varmasti tulee pissaa. Tästä taas veikkaat uuden potalla käyntiajan. Ei ne lapset kokoajan liruta, tai sit on jotain tulehdusta tms.
 

Yhteistyössä