Mitäs jos ottais lopputilin ja lähtis opiskelemaan? rahallisesti??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
niin eli 5-6vuotta ollut töissä ja nyt jos irtisanoutuis ja lähtis tammikuussa opiskelemaan täyspäiväsesti (ei siis pystyis käymään töissä samaan aikaan), niin mites se rahallisesti sitten olis mahdollista? on kuitenkin perhettä ja silleen.... :/ paljonko opintotuki on? vai saako sitä jotain muuta rahaa?
 
Opintotuki on pieni.. Onkohan se maksimissaan joku 400e + 200e opintolaina. Ja kun saat opintotuen (johon mukaan luetaan asumisLISÄ ja opintolaina), yleistä asumistukea ym. et voi samaan aikaan saada.
 
Jää ensin työstä opintovapaalle. Ei tarvitse irtisanoa vielä, jos ei opiskelu lopulta tunnukaan hyvältä ratkaisulta. Opintovapaalla on mahdollisuus saada aikuiskoulutustukea, joka on huomattavasti suurempi kuin opintoraha.

http://www.koulutusrahasto.fi/?1;2;900;900.html
 
Alkuperäinen kirjoittaja ...:
Opintotuki on pieni.. Onkohan se maksimissaan joku 400e + 200e opintolaina. Ja kun saat opintotuen (johon mukaan luetaan asumisLISÄ ja opintolaina), yleistä asumistukea ym. et voi samaan aikaan saada.

perheellinen ei voi saada asumislisää! perheellinen hakee asumistukea
 
Veroprosentti on opintotuen kohdalla kaikilla 10% eli korkeakouluopiskelijalle jää nettona käteen 268,20? kuussa eli eihän se paljon ole. Tämä on siis opintoraha. Opintotuesta puhutaan yleensä silloin kun tarkoitetaan sekä opintorahaa ja asumistukea.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
298 ? kuussa on opintoraha miinus verot.. ja perheellinen saa asumistukea,ellei sitten puolison tulot ole liian isot.. miksi et pystyisi töitä tekemään sivussa?

koska jos opiskelee täyspäiväisesti, niin ei yksinkertaisesti jää aikaa eikä energiaa mennä vielä yöksi töihin. on lapsetkin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
en oikeen ymmärtänyt tuota aikuiskoulutustuki juttua :ashamed: eli siis voin hakea sitä? ja sitä saa koko opiskelujen ajan (3vuotta) ??

Sun kantsii soittaa tonne rahastoon ja kysyä suoraan niiltä, on nimittäin melkoisen sekavia nuo niitten laskukaavat :D Mutta oon käsittänyt että monesta työpaikasta saa opintovapaan vain 2 vuodeksi, kannattaa tarkistaa sekin omasta firmasta. Sen kolmannen vuoden voi sitten varmasti sopia erikseen, jos vaan työnantajalla riittää ymmärrystä.
 

Yhteistyössä