Mitä ruokatarvikkeita veisitte?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Best Regards
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
riisiä,makaroonia, tomaattimurskaa, Jauhoja Ja hiivaa(jos tietäisin,että osaa ja tykkää leipoa)-muutoin leipää, voita, jauhelihaa yms lihaa ja kalaa, maitoa, ehkä myös juustoa tai kinkkua leivän päälle, sekä kurkkua ja tomaattia.
 
Säilykkeitä: tonnikalaa, ananasta, herkkusieniä, persikoita tms.. Jauhoja, munia, margariinia (myös leivonta ), ketsuppia, sinappia, makaroonia, spagettia, riisiä, nuudeleita, tomaattimurskaa, lihaliemikuutioita, jotain mauste sekoitusta, jauhelihaa, kanasuikaleita,broilerinkoipia, leipää, näkkäriä, maitoa, kermaa, pari litraa jugurttia, jotain leikkelettä, juusto, kurkkua, tomaattia, omenoita ja vaikka banaaneja.
 
Laittaisin makaroonilaatikon ja vaikka kalakeiton valmiiksi, niillä menee kolmisen päivää. Tomaattia, kurkkua ja sen sellaista. Tuoremehua. Jotain säilykkeitä ja pyytäisin sanomaan, jos jotain vielä tarvitsee.
 
Hyviä ehdotuksia tossa tullutkin. Riippuu siitäkin mitä hänellä on kaapeissaan, ja onko kyseinen ihminen miten ruoanlaittotaitoinen. Jos esim ei osaa leipoa tai tee puuroja tai laatikkoruokia niin jauhot ja hiutaleet menee hukkaan.

Mandariinit on tähän vuodenaikaan hedelmistä edullisia, veisin varmaan myös niitä.
 
riisiä, makaronia, perunoita, puuroaineet, kahvia/teetä, sokeria, suolaa, mausteita.
tonnikalaa, säilykehedelmiä, hernekeittoa.
jauheliha, kanasuikaleita, makkaraa.
mehua, maitoa, piimää.
leipää ja pullapitkon.
 
[QUOTE="vieras";22252149]Samaa mieltä. Miksi sille rahattomalle pitäisi olla erit ruuat kuin rahalliselle?[/QUOTE]

Lähinnä ajattelin, että sillä rahattomalla ei varmaan ole varmaan kaikenlaista valmiina pakkasessa ja kaapeissa, kuten meillä on. Ja toisaalta me ostellaan sellaista, mitä rahaton välttämättä ei ostaisi, kuten vaikka simpukoita ja riimihärkää.
 
[QUOTE="vieras";22252156]Hyviä ehdotuksia tossa tullutkin. Riippuu siitäkin mitä hänellä on kaapeissaan, ja onko kyseinen ihminen miten ruoanlaittotaitoinen. Jos esim ei osaa leipoa tai tee puuroja tai laatikkoruokia niin jauhot ja hiutaleet menee hukkaan.

Mandariinit on tähän vuodenaikaan hedelmistä edullisia, veisin varmaan myös niitä.[/QUOTE]

Ei ole ruuanlaittotaitoinen. Täytyy opettaa pari juttua.
 

Yhteistyössä