[QUOTE="vieras";27649629]Sulla on todella rasittava tapa argumentoida!
Miksi jankutat "faktoista"? Onko oma elämäsi pelkkiä faktoja? Teetkö kaikki päätökset vain ja ainoastaan faktojen perusteella? Haastattelitko miestäsi, että millaiset geenit hänellä on ennen kuin teit lapsen hänen kanssaan? Saitko faktoja pöytään millainen isä hän tulee olemaan? Millaisen lapsen te tulette saamaan? Pysyykö perheenne koossa?
Kuule, kerron sinulle nyt jotain; elämä on valintoja. Niiden kanssa pitää pystyä elämään. Sinä olet selvästi tosi sekaisin, etkä tiedä mihin uskoa. Ei ne tutkimukset auta sua löytämään yhtä totuutta, aina on tutkimuksia suuntaan ja toiseen. Tästä asiasta voisi keskustella yhden ihmiselämän verran, eikä silti päästä lopputulokseen. Ihmiset ovat erilaisia, ihmisillä on eri tarpeet, ihmiset kasvattavat lapsiaan eri tavoilla. Jos sinulla on suuri tarve päästä takaisin töihin , sitten etsit sellaisen ratkaisun joka on sinulle tyydyttävä. Tuskin löydät yhtä oikeaa tutkimusta, joka antaisi sinulle kaikki vastaukset. Lapsen kanssa valintoja joutuu tekemään koko ajan. Vanhemmuus on valintojen tekemistä ja oman vanhemmuutensa löytämistä. Joku toinen haluaa olla kotiäiti ja hoitaa lapset kotona, toinen haluaa mennä töihin eikä näe siinä ongelmaa että lapsi menee hoitoon vaikkapa 9kk vanhana. Tee sinä oman elämäsi ratkaisut, pohjautuen sille mitä vaihtoehtoja sinulla on. Tällaista jankkausketjua on ihan turha jatkaa, et tule saamaan rauhaa itsellesi ennen kuin teet itse johtopäätöksesi mikä on mielestäsi päivähoidon laatu tällä hetkellä ja mitä itse haluat omalle lapsellesi. Jos vaihtoehtona on mummi hoitamassa lasta tai perhepäivähoito, en edes ymmärrä miksi edes täällä jankkaat päiväkodeista.
Joskus tarvitaan myös elämänkokemusta, että pystyy näkemään jotain asioita selkeästi, faktoilla senkaltaisen viisauden kanssa ei ole mitään tekemistä.
Elä ja anna kaikkien kukkien kukkia. Toivottavasti tulet olemaan tyytyväinen omien ratkaisujesi kanssa. Nyt tekstistäsi tällaista tyytyväisyyttä ei tule esiin.[/QUOTE]
Ei elämäni ole pelkkiä faktoja, itseasiassa ensimmäinen kerta kun niitä pyydän. : /
Tuossa videossa puhuu ihan järkeäkin, että turha tuijottaa vanhempia ja syyllistää, koska katse on käännettävä poliitikkoja päin. Näinhän se on. Tälle mielipiteelle nostan hattua vaikka sekään ei ketjuun liittynyt. Kyllä minäkin parantaisin monessakin osassa päiväkoteja ei siinä mitään, nyt pyysin -tosiaan ekaa kertaa ihan puhdasta faktaa vain, niin kylmää totuutta vailla sydämiä ja vaistoja. Joskus sitäkin voi ihan mielenkiiinnolla ottaa vastaan, etenkin jos sitä väitetään olevan.