Mitä lapselle tarjotaan pk:ssa, jos hän ei syö puuroa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mami"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mami"

Vieras
Tällaista mietin. Lapseni on 3v. ja aloittaa marraskuun alusta päiväkodin. Hän ei syö lusikallistakaan puuroa ja saa oksennusreaktion puurosta. Saako hän jotain muuta tilalle? Onko niin, että lapsi saa valita leivän tai puuron? Näin olen kuullut, että on joissakin päiväkodeissa. Kokemuksia kiitos!
 
Joudun viemään lapsen jo klo 6.45 hoitoon, joten en usko, että kuuden maissa vielä syö aamupalaa... Ehkä jotain haukkaa, mutta ei maha sillä pysy täytenä lounaaseen asti.
 
Meidän päiväkodissa missä oon töissä, sekä lasteni päiväkodissa saa puuron lisäksi leipää jollakin päällysteillä. Meillä saa leipää hakea niin paljon kuin haluaa. Lisäksi useana aamuna hedelmää (tosin pala vain jokaiselle). Joskus viiliä, joskus munakasta tai keitettyä munaa leivän päälle.
Meillä joka lapselle katetaan se puurolautanen eteen ja kannustetaan maistamaan, mutta pakko ei ole. Ja jos jostain huomaa, että tulee yökkäysrefleksi puurosta niin ei hirveästi kannustetakkaan. Se puurolautanen katetaan kuitenkin eteen sen takia, ettei synny puuronsyömättömyysbuumia sellaisillekin jotka puuroa muuten söisivät.
 
  • Tykkää
Reactions: HeavyMetalMama-77
[QUOTE="Lilli";27189248]Meidän päiväkodissa missä oon töissä, sekä lasteni päiväkodissa saa puuron lisäksi leipää jollakin päällysteillä. Meillä saa leipää hakea niin paljon kuin haluaa. Lisäksi useana aamuna hedelmää (tosin pala vain jokaiselle). Joskus viiliä, joskus munakasta tai keitettyä munaa leivän päälle.
Meillä joka lapselle katetaan se puurolautanen eteen ja kannustetaan maistamaan, mutta pakko ei ole. Ja jos jostain huomaa, että tulee yökkäysrefleksi puurosta niin ei hirveästi kannustetakkaan. Se puurolautanen katetaan kuitenkin eteen sen takia, ettei synny puuronsyömättömyysbuumia sellaisillekin jotka puuroa muuten söisivät.[/QUOTE]

Hirveää tuhlausta! Miksi edes kattaa lapselle, joka ei koskekaan puuroon? Siis jos tätä jatkuu ainan jvaan?
 
[QUOTE="höh";27189282]Hirveää tuhlausta! Miksi edes kattaa lapselle, joka ei koskekaan puuroon? Siis jos tätä jatkuu ainan jvaan?[/QUOTE]

No meidän pienten ryhmässä on tällä hetkellä kaksi sellaista jotka eivät puuroa syö. Heille laitetaan pieni annos, ehkä n. ½desiä tai desi. Paljonkohan sellaiseen määrään menee puurohiutaleita? Ei varmaan monen sentin edestä..
 
Mistä näitä "lapseni ei syö puuroa" -äitejä oikein sikiää? Tottakai lapsi syö puuroa, jos sitä hänelle tarjotaan eikä muuta ole tarjolla? Puuro on erittäin ravitsevaa ja täyttävää.

En minäkään syönyt lapsena juustoa. Siitä vaan tuli oksennusrefleksi, vieläkin muistan sen hyvin, vaikka nyttemmin rakastan juustoja. Kaikki vaan ei pysty syömään kaikkea.
 
[QUOTE="Lilli";27189298]No meidän pienten ryhmässä on tällä hetkellä kaksi sellaista jotka eivät puuroa syö. Heille laitetaan pieni annos, ehkä n. ½desiä tai desi. Paljonkohan sellaiseen määrään menee puurohiutaleita? Ei varmaan monen sentin edestä..[/QUOTE]

Mutta lautasten pesu vielä siihen päälle.... En ymmärrä, että tuhlataan ruokaa! Ja jos pk.ssa ei jollekin puuro maistu niin sitten saa syödä kotona tai olla nälkäinen. Meidän verorahoilla ne puurotkin ja lisukkeet tarjotaan.
 
Mistä näitä "lapseni ei syö puuroa" -äitejä oikein sikiää? Tottakai lapsi syö puuroa, jos sitä hänelle tarjotaan eikä muuta ole tarjolla? Puuro on erittäin ravitsevaa ja täyttävää.

jessus! Meidän keskimmäinen ei syö puuroa! Ei syönyt edes vauvana, eikä syö vieläkään. Kaikkeni olen yrittänyt ja muut kyllä syövät perheessä. Puuro voi olla ravitsevaa ja täyttävää, mutta terveenä ja hengissä pysyy ilmankin. En tiedä mitä mun olis pitänyt asialle tehdä. Oksennuksen uhalla tuputtaa puuroa?
 
Mistä näitä "lapseni ei syö puuroa" -äitejä oikein sikiää? Tottakai lapsi syö puuroa, jos sitä hänelle tarjotaan eikä muuta ole tarjolla? Puuro on erittäin ravitsevaa ja täyttävää.

Lapsiakin kun on erilaisia. Jotkut tykkäisivätkin puuron mausta, mutta se rakenne saa sen yökkäysrefleksin aikaan.

Ja oikeasti, nykyajan lapsilla on huomattavasti isompiakin ongelmiä kuin puuron yökkäily..

Kaikkea ei voi opettaa, eikä kaikkeen voi kasvatuksella vaikuttaa, joskus täytyy vain hyväksyä lapsi sellaisena kuin hän on.
 
[QUOTE="niin";27189303]Mutta lautasten pesu vielä siihen päälle.... En ymmärrä, että tuhlataan ruokaa! Ja jos pk.ssa ei jollekin puuro maistu niin sitten saa syödä kotona tai olla nälkäinen. Meidän verorahoilla ne puurotkin ja lisukkeet tarjotaan.[/QUOTE]

JOka tapauksessa kokki tekee puuroa lasten lukumäärän mukaan. Ja mistä sen tietää, vaikka jonakin aamuna lapsi maistaisikin puuroa...
 
[QUOTE="niin";27189303]Mutta lautasten pesu vielä siihen päälle.... En ymmärrä, että tuhlataan ruokaa! Ja jos pk.ssa ei jollekin puuro maistu niin sitten saa syödä kotona tai olla nälkäinen. Meidän verorahoilla ne puurotkin ja lisukkeet tarjotaan.[/QUOTE]

:D

(tutustupa joskus päivähoidon budjettiin, niin huomaat millainen kalankakka valtameressä joku parin desin puuroannos on.. Niin, ja se lautasten pesu..)
 
Mistä näitä "lapseni ei syö puuroa" -äitejä oikein sikiää? Tottakai lapsi syö puuroa, jos sitä hänelle tarjotaan eikä muuta ole tarjolla? Puuro on erittäin ravitsevaa ja täyttävää.

hellanlettas itellesi lässyttäjä.

Mulla on 1v3kk:n ikäinen lapsi joka ei tosiaankaan syö puuroa, ei ole koskaan syönyt vaikka sitä olen 6kk:n iästä saakka päivittäin tarjonnut. Ei syö soseen, sopan, voin, sokerin tms. kanssa, mutta ei myöskään pelkkää puuroa.

Ja kyllä, 3 muuta lastani syövät puuroa päivittäin aamu- tai iltapalalla ja ovat iältään 3,6 ja 9v. Että ihan turha alkaa mussuttamaan mitään jargonia.
 
  • Tykkää
Reactions: SuzieQ.
Minulla on ryhmässä yksi lapsi, joka ei syö puuroa. Ei millään. Hän saa näkkäriä ja maitoa ja hedelmä/juurespalan. Muut saavat lisukkeena sitten nämä vielä sen puuron päälle.
 
Mistä näitä "lapseni ei syö puuroa" -äitejä oikein sikiää? Tottakai lapsi syö puuroa, jos sitä hänelle tarjotaan eikä muuta ole tarjolla? Puuro on erittäin ravitsevaa ja täyttävää.

Kuten moni muukin ehti huomauttaa, kaikki eivät voi syödä puuroa. Esimerkiksi ihan itselläni on lapsesta asti ollut tuo suht yleinen ongelma: puuro on kyllä oikein hyvää ja tiedän sen olevan terveellistä, mutta yksinkertaisesti se saa minut yökkäämään. Tunnen aikuisia jotka lapsena pakotettiin tästä huolimatta syömään puuroa kunnes oksensivat lautaselle.Ja tälle he eivät ihan oikeasti voi mitään kun puuro vain aiheuttaa sen yökkäämisen. Tuoko sitten olisi mukavaa toimintaa päiväkodeissa?
 
[QUOTE="aapee";27189332]Eli saako lapsi sitten edes vaikka sen näkkärin ilman lisukkeita, jos ei puuro maistu?[/QUOTE]

No ei sitä oikein voi takuulla luvata, mutta aika natsimeiningiltä kuulostaisi jos muuta ei annettaisi. Lisäksi en tiedä onko ihan laillistakaan. Ei ainakaan ammattitaitoista.

Jos teille nyt sattuisi just sellainen päiväkoti, niin kannattaa keskustella johtajan kanssa tai sitten hankkia lapselle lääkärintodistus. (Nykyään todistuksia saa mitä ihmeellisemmistä asioista..)
 

Yhteistyössä