Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Lue viimeinen lauseeni uudelleen. Eikös puhuta kuitenkin samasta asiasta
Ei puhuta. Vakava masennus on eri juttu kuin synnytyksen jälkeinen masennus. Sä hyppäät väsymyksen, stressin ja yksinäisyyden oli koko ajan. Nekö on ihan tekosyitä vaan?
Mä muuten en hypännyt niiden yli.. ja mun mielestä masennus voi syntyä juurkin tuosta synnytyksen jälkeisestä ajasta ja sen aikaisesta masennuksesta. Niin stressi, noh, mulla on itsellä ollut sitä mielin määrin, ja silti maitoa tulee. Väsymykseen otin kantaa, etten ymmärrä miksi et nuku silloin kun vauvakin, jos lapsia on useampi, niin silloin kun lapset menevät nukkumaan. Kyllähän niillä isommillakin joku rytmi kai on? ja yksinäisyys, no siihen en osaa ottaa kantaa, kun en ymmärrä miten se liittyy tähän asiaan? korvikekko sitten auttaa yksinäisyyteen?
Hyppäsithän sä, et kommentoinut asiaan mitään.
Tottakai voi syntyä, mutta se vakava masennus on kuitenkin, nimensä veroisesti, vakavampi kuin synnytyksen jälkeinen masennus. Ja mielestäsi vain vakava masennus on tarpeeksi hyvä syy lopettaa imetys.
Stressi - Sulla on ollut, jollain voi olla paljon enemmän. Älä kiillota sädekehääsi (kun sinäkin pystyt, niin muidenkin pitäisi).
Väsymys - Oletus, että lapsia on kolme. Vaikka 6v. 3v. ja vauva. Isommat ei nuku enää päiväunia, mutta 3-vuotiasta ei kuitenkaan voi (eikä saa) jättää isomman holhottavaksi että äiti menee vauvan kanssa nukkumaan. Näinollen päiväunet on poissuljettuja. Illalla isommat lapset menee nukkumaan ja vauva herää tunnin tai kahden välein. Aamulla sitten 3-vuotias herää kello.7.
Yksinäisyys - Lasten isä on lähtenyt vaikkapa toisen naisen matkaan. Ei kiinnosta enää perhe-elämä eikä lastenhoito. Äidin vanhemmat ja sukulaiset asuvat 300km:n päässä. Kavereita ei juurikaan ole, ja mieli on maassa, yksinäisyys ja väsymys arkeen painaa ja raastaa hermoja.
Korvike ei auta yksinäisyyteen, mutta em. tilanteissa maidontulo voi loppua todennäköisesti hyvinkin pian. Ei auta korvike yksinäisyyteen, mutta ruokittavahan se lapsi on, kun maitoa ei tulee enää, kiitos olosuhteiden.
Joko sä suostuisit käsittämään, että ihmisten elämät ei mene aina kuten suunnittelee ja haluaa? Näkisitkö jo, että asioilla on myös ne toisetkin puolet? Joita ei välttämättä halua kaikkien tietoon levittää.