Mitä huonekaluja on teidän lastenhuoneessa? Kuvia saa laittaa! :)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pohtija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

pohtija

Vieras
Olen sisustamassa alle 1 v:lle huonetta ja voisin kaivata huonekaluvinkkejä, kun en oikein tiedä mikä on tarpeellista ja mikä turhaa. Kaksi vaatekaappia löytyy.
 
Meillä on vain säilytyskalustoa (Muurame, jota voi myöhemmin laajentaa tai muokata eri tarkoituksiin) lelujen ja kirjojen säilytystä varten. Telkkari... ja isoja tyynyjä ja fatboy jr. Paljon leikkitilaa. Me päätettiin panostaa tuohon säilytyskalustoon, eikä lähteä Ikea-linjalle.
 
Pienemmällä pinnasänky, pieni pöytä+tuolit, lipasto ja vuodesohva jäänteenä huoneen edellisestä tarkoituksesta. Ja tietty vaatekaapit. Isommalla sänky, peilipöytä, kaapit, lipasto lelulaatikko ja säkkituoli, josta haluaisin eroon.
 
eikö ryijymatto olisi kiva, joku kivan värinen, esim vaalean sininen. sellainen jossa on hapsuja, saa ellokselta. niitä on pyöreitäkin, sellaisella olisi kai kiva leikkiä.
 
Esikoisen jatkettava sänky, kuopuksen pinnasänky (pian jatkettava), lokerikkokirjahylly, lelulaatikko, Kitty keittiö. Hankinnassa pöytä + tuolit ja jonkinlainen säkkituoli joskus.
 
Isommalla (3v) on sänky, vaatelipasto, kirjahylly, pieni pöytä+tuolit ja leikkikeittiö. Niin muutama semmonen kasattava kori sydeemi. Pienemmällä (11kk) on pinnis, vaatelipasto, kirjahylly ja nojatuoli. Lelujen säilytys tilaa meillä on liian vähän ja siksi meinaavat aina kasaantua olokuoneeseen...
 
Reilu 1v tyttärellä huoneessaan tumma pinnasänky, nojatuoli ja sen vieressä yöpöytä, jonkä päällä lamppu. Lisäksi lipasto ja koiranpeti (jossa koira ei kuitenkaan öitä nuku). Valtava matto, jota usein luullaan kokolattiamatoksi sekä punottu kori leluille. Seinällä on kaksi hyllyä kirjoille, joita kylläkin tuntuu olevan joka paikka täynnä. Kuvaa yksityisellä.
 
Nuoremmalla 2,5v, jatkettava sänky, nojatuoli, kirjahylly (koululaishylly), pöytä+tuolit, lipasto/taso, vitriini

Vanhemmalla 5v, sohvasänky, kirjahylly (mappihylly), iso pöytä + 2 tuolia, vitriini

Molemmilla bukleematot, pysyy hyvin lattiassa, ja legot ei huku mattoon niin kävisi nukkamaton kanssa.
 
Meidän puolitoistavuotiaalla on pinnasänky, lelukaappi ja nojatuoli (siis ihan aikuisten malli). Lattialla on puuvillamatto, kattovalaisin ja pöytävalaisin lelukaapinpäällä nukutusvalona. Huone on kyllä aika pieni, mutta ei kyllä muutenkaan kaivattaisi yhtään enempää huolekaluja. Onpahan lapsella tilaa leikkiä ja tänäänkin lattiapintaa hallitsi iso junarata.
 

Yhteistyössä