Missä vaiheessa on yrittäjä? Paljonko voi tienata ennen veroja?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Jos minulla ei ole omaa yritystä, niin paljonko saa valokuvaamalla tienata ennen kuin aletaan puhua yrittäjyydestä ja pitää alkaa ottaa selville verotusasioita? Saako esimerkiksi heittää vaikka 1-3 hääkuvauskeikkaa vuodessa ilman sen kummempaa yrittäjyyttä, jos hintana on vaikka 200e/keikka?
Millainen suoja kuvaajalla on näissä tilanteissa? Jos asiakas ei maksakkaan kuvat saatuaan niin onko se sitten sellanen no can do-juttu kun ei ole omaa toiminimeä/yritystä?
 
0€. Yhden yhtäkään pimeää keikkaa et saa lain mukaan heittää. Kuvauskeikan voit tehdä verokortilla esim. firmalle, tai sitten omalla toiminimellä yrittäjänä. Senttiäkään et lain mukaan saa ottaa korvauksena pimeästi.
 
Koskeeko tämä sama 0e linja esim. käsitöiden myyntiä myös? Tyyliin siis jotain facebook-kirppis meininkiä, jossa henkilö x kutoo sukkia ja myy niitä. Onko tämäkin laitonta?

Ja seuraava kysymys koskee sitä, että miten yrittäjyys kannattaa aloittaa? Onko yrittäjän kannalta turvallisempaa aloittaa ns. kevyt yrittäjyys? Perustaa `''vain'' toiminimi? Vai alkaa ihan täyspäiväiseksi yrittäjäksi?
 
Ehkä mä saan parhaimman ja oikeimman selityksen ja selvyyden sekä ohjeet soittamalla verottajalle? :D Vai kukakohan näissä asioissa olisi se oikea taho johon ottaa yhteyttä?
 

Yhteistyössä