A
ap
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja joo:Noin pieni tottuu todennäköisesti tosi nopeasti hoitoon. Koittakaa miehen kanssa tehdä päivät hänelle mahdollisimman helpoiksi ja lyhyiksi. Vähän jos voi muokata omaa työaikaansa (meillä mies teki vuorotyötä ja mä päivätyötä niin lapset oli vaan muutaman tunnin hoidossa ja noin 2-3 päivää viikossa)
Ja mitenkään et petä esikoista jos saatte toisen lapsen ja sitten jäät kotiin. Päinvastoin hänkin saa jäädä kotiin, kun sitten taas menet takas töihin niin välttämättä ei kuopus saakkaan jäädä kotiin uudestaan kuten esikoinen sai.
Yleensä kaikki uusi pelottaa ja jännittää. Melko varmasti ekan viikon jälkeen kaikki alkaa olla paremmin. Ja tiedätkö mitä, sulla on oikeus jäädä hoitovapaalle töistä, jos tuntuu ettei se toimi. Itse jäin kun kuopus oli kaksi ja esikko neljä niin vielä vuodeksi kotiin (lapset oli välissä vuoden hoidossa) olet vaikka koko ensi kesän kotona (kesä-elo tai pidempään) lapsikin sais olla kesällä kotona ja taloudellisesti ei o niin paha olla muutamaa kk kotona. Ja ehkä tulis jo nytkin parempi mieli kun ajattelet tota
tsemppiä
Kiitos