Millainen vakuutus lapsellasi on????

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pohtiva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Hinta vuonna 2009
Lapsen tapaturmavakuutus

Tapaturman hoitokulut
8 500 tai 17 000
Tapaturman aiheuttama haitta
50 500
Korvaus tapaturman aiheuttamasta kuolemasta
3 500
Hinta pyöristetty lähimpään euroon
12 ? / vuosi tai 15 ? / vuosi

siis VUODESSA noin vähän?? tuo tenavaturva maksaisi KUUKAUDESSA sen 15e/2 lasta, eikös se ole silloin kallis, kun pelkkä tapaturmavakuutus
 
Tietämättömät: Menkää vakuutusyhtiön sivuille laskemaan vakuutusten hinta! Tapatatumavakuutus ei tosiaan paljoa maksa.
Meillä lapsen hoitokulut 8500e, haittakorvaus 100000e ja kuolinkorvaus 0 tai 5000e (en muista) vuosimaksu jotain 23e. Mulla itellä jotain samaa luokkaa. Miehelle ei otettu haittakorvausta koska hinta olisi noussut 40e, riippuu siis iästä ja sukupuolestakin hinnat.
 
Meillä on vakuutukset Tapiolassa. Minä sain soiton Tenavaturvalta ja antoivat ymmärtää ettei se ole tarkoitettu lapsen ainoaksi vakuutukseksi vaan lisäturvaksi olemassaolevan vakuutuksen lisäksi. Eli pelkästään sitä ei kannattaisi ottaa. En sitten sen tarkemmin kuunnellut kun alle 3- vuotiaalle saa nuo samat edut ilman mitään vakuutuksiakin.
 
meillä on kaikki vakuutukset Pohjolassa: tapaturmavakuutukset lapsilla on hoitokulut tapaturmaa kohden 8.500e, pysyvä haitta 100.000e ja kuolinkorvaus tapaturmissa 6.000e. Maksaa n 20e vuodessa. Ei omavastuuta, voisi myös ottaa omavastuullisena.
Lisäksi heillä on hoitokuluvakuutukset (sairausvakuutukset siis) jotka ovat maksaneet itsensä takaisin. (allergioita, refluksia, kaikenmaailman tarttuvia tauteja hoidosta ja kerhoista jotka ovat vaatineet jopa sairaalahoitoa kovien oireittensa tai jälkitautien takia). Ollaan myös OP bonusasiakkaita. Saadaan siis hyvät alet ja bonuksia vakuutuksista. Puhelinsoitolla saadaan korvaukset tilille. Nopeaa ja vaivatonta.
Tuo tenavaturva voisi olla lisänä johonkin hyvä, muttei sellaisenaan oikein vakuuta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Voisko joku kurkata, et onko tuo hyvä vakuutus jonka osoitteen laitoin, ekaa kertaa sellaista ottamassa enkä oikein tiedä. 2 lasta maksaa 15 euroa kuukaudessa




tuolla hinnalla en tod ottaisi tuollaista vakuutusta.
 
Hei.
Meillä esikoisella oli Tapiolan kautta lapsivakuutus,mutta kuopukselle miettiessämme vakuutusta, laskimme, että on kannattavampaa ottaa vain tapaturmavakuutukset. Ne otimme kyseisen Ace-vakuutusyhtiön kautta (Tenavaturva). Minusta Suomalaisten vakuutusyhtiöiden lapsiturvat ovat kovin kalliita. Saat viedä lapsesi 6 krt täyshintaisena vuodessa yksityiselle hoitoon, ennenkuin omavastuut ja muut vakuutusmaksut täytyy. Eli aika paljon saa sairastella.

Tenavaturvassahan on pidempi aikaiset sairaudet ja sairaalaoloajat ym korvattavia, eikä tarvitse maksella omavastuita. Todella kätevä.

Minusta lapsia on helppo viedä kunnalliseen kun niille sentään saa kellonajan milloin lääkäriaika on, jos on jotain akuuttia. Lapsia ei taatusi kunnallisella puolella jätetä hoitamatta. Minä ainakin luotan siihen ja maksan mielummin sellaisesta että jos jotain isompaa ja vakavampaa sattuu.
 

Yhteistyössä