Miksi yhden sektion jälkeen on isompi riski joutua toiseen sektioon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tiiru
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
No varmaan siihen vaikuttaa sektion syytkin. Jos se on tehty lantion ahtauden vuoksi, niin melko varmasti seuraavakin synnytys tapahtuu sektiolla. Ja tämä taas lisää sitä tilastollista näkymää, että yhden sektion jälkeen on suurempi "riski" joutua toiseenkin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pesky Pixie:
No varmaan siihen vaikuttaa sektion syytkin. Jos se on tehty lantion ahtauden vuoksi, niin melko varmasti seuraavakin synnytys tapahtuu sektiolla. Ja tämä taas lisää sitä tilastollista näkymää, että yhden sektion jälkeen on suurempi "riski" joutua toiseenkin.

Juu aivan...Meillä poika oli jalat edellä. Kun olin vatsa auki leikkausalissa, huomattiin pojan kääntyneen täydelliseen raivotarjontaan. Huijari!;)
Jossitella voisi, mutta pääasia että ihanan pojan sain :) Toki harmittaa se kammo mikä jäi, mutta ehkä aika auttaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja tiiru:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Vanha leikkaushaava voi aueta ja kohtu olla heikko, on kait yksi syy.

Mutta miten voidaan ennakoida, että leikkaushaava saattaa aueta?

Eikös ne ultralla pysty aika paljon tutkimaan miltä kohdun tilanne näyttää.

Noin. Lisäksi yleisesti tykätään että jo sen ensimmäisen sektion jälkeen ollaan varovaisempia esim. käynnistyksen suhteen. Tosin meillä ensimmäinen lääkäri kyllä laittoi käynnistykseen 14kk edellisen sektion jälkeen, mutta siellä taas toinen lääkäri piti sit vaarallisena.

Kahden sektion jälkeen nuo riskit nähdään jo niin suurina että lähes käytäntönä on suoraan sektio seuraavissa raskauksissa. Joissain erityistilanteissa voitaisiin kuulemma harkita alatiesynnytystä tarkan valvonnan alla tms. Mutta suositeltavana sitä ei pidetä.
 
Ei mulla kolmas olis automaattisesti ollut sektio. Se meni suunnitelluks sektioks koska toisessa sektiossa huomattiin ekan jättäneen kohdun seinän tosi arpiseks ja na arvet ei olisi kestänyt supistuksia. Kolmas sektio kun oli tehty niin leikannut lääkäri totesi, ettei siellä ollut enää yhtään arpia, että oli kuin ei olisi koskaan leikattukaan, joten olisin voinut normaalistikkin synnyttää (tosin meillä lapset eivät ole kukaan laskeutuneet eikä kiinnittyneet ) Ja seuraava synnytys olisi lupa normisti kanssa suorittaa.
 

Yhteistyössä