mikä teidän mielestä on oikeasti laadukas lastenvaatemerkki?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Manna"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä hyviksi havaittuja merkkejä ovat olleet Lego ja Esprit.
Mutta myös ihan perus H&M ja Lindex vaatteet on meillä pysyneet suht hyvin kuosissaan.
Tuttaa en ole enää pitkään aikaan ostanut, koska nukkaantuvat ja vanuuntuvat tosi äkkiä.
PoP ollut laadultaan ihan ok.
 
-Lindexin yksiväriset ''palmikko''sukkikset
-H&M L.O.G.G perustrikoot ja Organic Cotton tuotteet
-Tutan, Meandin, Metsolan joustofroteevaatteet
-Ruskavillan tuotteen
-Lindexin velourit ja treggingsit
-Reimatecin haalarit ja Aapa-hanskat
-Superfitin kengät
-Fredriksonin päähineet


Nämä ovat meillä kestäneet käyttöä, ovat muksulle sopivia, kivat kuosit ja mallit. Ostan edellämainittuja niin kaupasta kuin kirppiksiltä ja huutonetistäkin. Nyt otin talveksi Minymon haalarin, ja oli vikaostos. Keväällä kokeillaan Po.pia, koska Reimatecin kuosit eivät iskeneet.
 
Niinkin "outo" merkki, kuin IvanaHelsinki. Anttila myy ainakin näitä lastenvaatteita...En tiedä, kuka vaatteen tekee, kuosi on siis ollut tätä IvanaHelsinkiä. Bodyt ja yöpuvut kestävät pesusta toiseen todella hyvinä ei veny eikä saumat kierrä. Ei kerää edes nukkaa. Ihan HUIPPU vaatteita =)
 
Meillä lasten vaatteita paljon Kapphalista ja Lindexiltä. Parhaimmat ovat nyt viidennellä lapsella käytössä. Hinta-laatu suhde tosi hyvä. Varsinkin jos alesta ostaa. Ulkovaatteista Reimatec on selkeästi kestävämpi kuin Remu, mutta SuperRemu Reiman veroinen. Niitä vaan ei juuri missään myydä.
 
minä suosin Popin ja Legon vaatteita ja olen erittäin tyytyväinen alusvaatteista ulkotamineisiin näillä kahdella merkillä.

Mutta kyllä välistä löytää laadukasta trikoota mm. Lindexiltä ja KappAhlista, ne on yleensä paksumpaa trikoota joka käteen tuntuu aika napakalta. Niin ja kyllä se hinta niissäkin on hieman korkeampi, jos vertaa ketjun hintatasoon.

Löytyy kestäviä joskus jopa H&M:ltakin, pitää vain olla tarkkana.

Aina laadukkaita villavaatteita saa Ruskovillalta, niihin luotan ja käytän myös itselläni.

Marimekon tasaraita paidat olleet hyviä, jos vain pesee suosituksen mukaan ainakin 4 ensimmäistä pesua, jotta värit kiinnittyy.

Niin ja pakko tunnustaa, että olen kyllä reklamoinut Popin ja Legonkin vaatteista, pakko sanoa, että kaikilla merkeillä sattuu ns. maanantai kappaleita matkaan.

Käytän lapsella monia muitakin merkkejä, mutta eivät ole saaneet minua vakuuttuneeksi laadullaan, niin en niitä viitsi mainita.
 
Nosto! Kuuluuko Timberlandin t-paidasta lähteä värit jo ekan käsipesun aikana?? :O Pesin paidan viileässä vedessä, nestemäisellä pesuaineella joka EI valkaise, käännettynä kuten paidan ohje neuvoi...nyt kun roikkuu kuivumassa, huomaan useampia vaaleita länttejä siellä täällä, kuin kulumia. Ei noita ollut, kun paidan ostin! Paita oli -40% tarjouksessa keskustan merkkiliikkeessä, eli en usko että kyseessä olisi mikään feikki tms.
 
Meillä käytttynä ostettua tuttaa ja pari uutta. Yksi pettymys, joka oli suht ohut yöpuku, mutta muut jota ehkänoin 10 tähän mennessä kestäneet ja kestäneet, pysyneet kuosissaan ja lisäksi ne istuu parhaiten meidän tytölle. H&M velouriyöpuvut ovat erinomaisia olleet, niitä kun on käytetty toodella paljon jo eikä missään näy.
 

Yhteistyössä