mikä on pettämistä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "anni"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"anni"

Vieras
Eli kertokaas nyt kaikki mielipiteitänne siitä, mikä on pettämistä parisuhteessa. Meneekö raja vasta seksissä vai jossakin muussa? vai siinä, että esim.valehtelee puolisolleen olevansa jossakin muualla missä oikeasti on? entäpä ihastuminen..jos satunnaisesti ihastuu toiseen, mutta yrittää antaa tunteen mennä ohi aikanaan. onko tämä tiedän mielestä puolison pettämistä? Kertokaas kanssasisaret mielipiteitänne!
 
Pettämistä on sellainen toiminta, jota ei uskalla kertoa / vastentahtoisesti tunnustaa kumppanille.

Se taas, mitä kukainenkin parisuhteessaan hyväksyy, on asia erikseen. Esim. joillekin on ok, että käydään vieraissa -silloinhan ei petetä luottamusta, jos se on keskenään sallittu?

Jos ihastuu johonkin muttei tee asian eteen mitään... ei se pettämistä ole minusta. Ei kai toisen ihmisen ajatuksia ja tunteita kuitenkaan voi määräillä?
 
mietin myös esim. flirttiä. jos vähän flirttailee jonkun kanssa, mutta se ei kuitenkaan johda mihinkään kummempaan, niin onko se pettämistä. minusta tuo on vielä ihan ok, mitä mieltä te muut olette?
 
[QUOTE="anni";28781804]mietin myös esim. flirttiä. jos vähän flirttailee jonkun kanssa, mutta se ei kuitenkaan johda mihinkään kummempaan, niin onko se pettämistä. minusta tuo on vielä ihan ok, mitä mieltä te muut olette?[/QUOTE]

Onko se sellaista flirttailua mitä voisit tehdä vaikka miehesi katsoisi vieressä? Jos ei niin eihän se tietysti ok ole.
 
Meillä pettämisen raja menee onnitteluhalia pitemmässä fyysisessä kosketuksessa, henkisesti siinä, että ihastuu toiseen, salaa sen ja antaa sen vaikuttaa parisuhteeseemme. Henkilökohtaiset rajat ovat lipuvampia, sallisin mieheni vaikka suudella toista miestä ja hän sallisi minun katsoa interaktiivista nettipornoa pelkkänä katsojana.

Edit. Data pyysi korjaamaan, ettei interaktiivista vaan livelähetystä. Interaktiivinen on jo pettämistä, lol.
 
Viimeksi muokattu:

Yhteistyössä