Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Olisipas hauskaa nähdä ihan mustaa valkoisella, kuinka alle 3v "vahingoittuu"jos menee hoitoon, kun se kerran on niin "vahingollista". Ja en pidä jonkun mielipidettä kaksplussalla kovin asiantuntevana faktana. ;-)
Kuinka paljon on sitten eroa suomalaisissa ja vaikka ruotsalaisissa ja tanskalaisissa lapsissa ja näiden varhaiskehityksessä? Kaikissa näissä maissa aloitetaan koulu samanikäisinä mutta suomalaislapset ovat ainoat ketkä tarvivat tuota 3v kotihoitoa, miksi näin?
Vai onko se vain niin että ruotsalaiset ja tanskalaiset vähät välittävät lastensa tarpeista kun lykkäävät nämä hoitoon siinä 1-1,5v iässä?
Onko siis kuitenkin totta että oleellisempaa olisi nuo hoitoajat läpi päiväkoti-iän kuin se 3v kotihoito...?
1pv/vko hoitoaikoihin en ole törmännyt mutta esim 3-4 hoitopäivää viikossa 6-7h hoitoajoilla on ihan yleistä tuttavapiirissäni (ruotsissa siis asutaan).
Eli ruotsalaiset ja tanskalaiset hoitavat lastensa päivähoitoasiat täysin päin pyllyä?
Millä lailla tämä ero sitten käytännössä; lasten ja nuorten mielenterveysongelmissa tms?
Mutta jos niitä lapsen tarpeita ei voi muuttaa niin täytyyhän se jossain näkyä että ne ohitetaan kokonaan?
Nimim. Juuri 2v8kk ikäistä virikehoitoon tutustuttaessa törmään vain ihmettelyihin siitä miksi kummassa lapsi on näin pitkään ollut kotihoidossa. Myös niiltä päivähoidon työntekijöiltä joilla ei ilmeisesti ole mitään käsitystä lapsen kehityksestä ja tarpeista...
Eli koska päivähoidon ammattilaiset + neuvolat ym eivät voi arvostella vanhempia, he kummastelevat (ja jopa vähän syyllistävät) vanhempia jotka hoitavat lastansa näin kauan (2v8kk) kotona...?
Yhäkin, ilmeisesti lapsissa on eroja kun kerta yhdessä maassa suositellaan päivähoidon aloitusta 1-2v välillä ja toisaalla vasta 3v iässä?