Mikä meidän tytössä on vikana?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hhhh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hhhh

Vieras
Kyseessä siis 5v tyttö,vilkas ja eläväinen, mutta kuitenkin hallittavissa kunhan ei syötä hyväskää täyteen ja on tarpeeksi tekemistä. Liikunnallisesti varmaan hieman kömpelö, mutta kädentaidot onkin sitten varmaan vähän edellä. Tykkää auttaa (välillä vähän liikaakin) ja autteleekin paljon kotona, tuo pyykkiä pesua kohti ja vie omansa ja siskonsa omia paikoilleen, laittaa roskapussin jos sattuu olemaan tyhjänä, auttaa imuroinnissa (=kerää pikkuroinaa lattialta pois ja pistää paikoilleen ja seisoo maton päällä), tyhjää kauppapusseja ja pöytää, tiskais jos antais jne... tuommosta pientä.

Suurin "vika" mikä tytössä on, on korvien kateissa olo. Meillä 90% erimielisyyksistä katoais, jos korvat olis käytössä. Mutta kun ne suurimmat ongelmat on kotona luonnollisesti, kyläpaikoissa on välillä sitä mut-ku-mä-en-haluu-lähtee- tinttailua ja jos on muita lapsia yhtäaikaa niin leikit saattaa äityä kovaäänisiksi.. (luonnollisesti) Mä voisin väittää, että jos tuo meidän tyttö olis poika niin ketään ei haittais tuo eläväisyys!

Mutta siis se "ongelma" on se, ettei kukaan (mun äitiä lukuunottamatta) huoli tuota yökylään. Muita on kyllä, mutta tuo meidän yksilö ei käy. Vastaukset on "kattotaan sitten, kun..." ja siinä se. Ja en siis tarkoita yhtäaikaa muitten kans, vaikka kai tuokin onnistuis, kun olis kuitenkin vain 2 tyttölasta kerralaan ja samanikäisiä vuoden heitolla jompaankumpaan suuntaan. Ei mitään selityksiä edes meille vanhemmille, että mistä se kiikastaa. Niitä epämääräisiä lupailuita vaan.

Ja kun kyse ei ole siitä, että me tarvittais hoitopaikkaa vaan tuo pieni tahtois yökylään. Ja saa pettyä ja pettyä ja pettyä ja kuulla, kuinka se tai tämä tai tuo just oli ja sitten harmittaa vielä enemmän. Ja sopivas lykys taas seuraavalla kertaa tuo tai tämä just oli, eikä nytkään käy kun on niin väsy tai jotain.

Onhan tuo nyt toisessa mummolassa vähän vieraampi kuin toinen lapsenlapsi ja sen takia "kovatöisempi", kun tahtois höpötellä aikuisten kans enemmän ja touhuta yhdessä. Mutta onko se ihan oikeasti vika, että lapsi tahtoo touhuta mumman ja paapan kanssa ja tätinsä kanssa sen sijaan, että leikkis jollakin yksikseen tai kattois vaan telkkaa?

Äh, minen vain ymmärrä..
 
Teidän tyttö kuulostaa samalta kuin meidän poika. Päiväkodissa oltiin sitä mieltä että on keskittymishäiriö kun tosiaan ei puhe kuulu, tulee tavallaan sellainen "putkinäkö" päälle ja ryntää oman päänsisäisen suunnitelman mukaan suoraan toimintaan. Poika on myös liikunnallisesti kömpelö mutta juuri eilen alkoi syödä sekä haarukalla että veitsellä, leikkaa oman lihansa jne.
Onneksi ei ole hiffannut yökyläilyä koska ei ole juuri koskaan kuiva aamulla kun herää. Sanoo aina aamulla että ei jaksanut nousta sängystä :(.
Poika myös tykkää autella kovasti mutta ottaa huonosti vastaan neuvoja. Paikallaanolo on vaikeaa, ihan kuin olisi muurahaisia housuissa. Ainut mihin oikeasti osaa keskittyä on iPad ja pelaaminen, siihen saa menemään tunteja jos antaa. Kovasti tykkää istua sylissä ja halailu ja pussailu on tärkeää, muistaa kanssa kertoa miten paljon tykkää äidistä <3
Saman ikäinen on kuin teidän tyttö. Välillä huolettaa miten mahtaa koulussa pärjätä kun ei osaa paikallaa istua vielä mutta onneksi on vielä yksi päiväkotivuosi ja vielä eskari ennenkuin pitää oikeasti istua koulussa.
Ainiin, poika saa päiväkodissa toimintaterapiaa. He keskittyvät nimenomaan siihen hahmottamiseen ja siihen että yksi asia pitää tehdä loppuun ennekuin siirrytään seuraavaan.

Tsemppiä teille, toivotaan että aika tekee tehtävänsä ja lapset pärjäävät.
 
Kuulostaa kyllä tutulta tuo teidän poika! =) Ja murkkuja on pöksyissä, jos ei just ole jollain koneella pelaamassa tai katso tv:stä jotain tarpeeksi mielenkiintoista! Toisaalta sitten esim hamahelmiin riittää keskittymiskyky ja muuhunkin pikku näpertämiseen, kun vain "valvot" vieressä, ettei yritä oikoa liikaa. Askartelut kotona menee useimmiten enemmän tai vähemmän persiilleen, kun yhtäkkiä ei jaksaisikaan leikata vaikka tähden viimeistä sakaraa kunnolla, tulee niin kauhia kiire päästä seuraavaan vaiheeseen! Sitten on kuitenkin ylionnellinen, jos kerkeät puuttua tuohon oikomiseen ja valmis työ onkin "täydellinen" ilman mitään oikomisia! Keskittyminen hankalaa, jos on liian tylsää tekemistä, mutta sitten jos on tarpeeksi mielenkiintoista niin saattaa tehdä kauankin yhteensoittoon. Esim joululahjaksi teki toiselle pikkutytölle nukkekotiin maton lahjaksi yhtä kyytiä. Tuos soffan edes istui, "mattopuut" sohvalla ja teki ja teki ja teki, kunnes oli valmista.
Sen verran tiedän, että äänet tuota tyttöä häiritsee. Liikaa meteliä= onnistuu huonommin. Että voin yhtyä tuohon, että onneksi on vielä pari vuotta kouluun! Aikaa kattella, että onko se ihan oikea ongelma vai vaan tuommosen kotihoidetun lapsen ongelma, joka ilmeni viime vuoden aikana kerhos! Tai ei tädit mitään sanoneet, mutta tyttö itse valitti silloin tällöin, kun oli niin kauhea meteli ja ei saanu tehtyä sitä tai tätä. Ja onhan tuos 5v neuvola tulos vielä ja neuvolatäti on järkevä yksilö, että saa hänenkin kans keskustella, että mitä tehdään tai olisko neuvoja tai tai tai..
 
Ei kukaan jaksa lasta jolla on korvat "kateissa" kaiken aikaa. Viis veen on jo pakko oppia kuuntelemaan enemmän kuin 10% siitä mitä hänelle sanotaan oli hän tyttö tai poika.
 
Ton tekstin perusteella en nyt osaa sanoa, että tytössänne olisi yhtään mitään vikana. Mikäli tuttavat ei mielellään ota tyttöänne yökylään, ei se kyllä minusta yhtään tarkoita sitä, että lapsessanne olisi jotain vialla. Monet ihmiset ei vaan ymmärrä yökyläilyjen päälle, mukaanlukien itseni. Mikä siinä on, ettei voi vaan päivisin leikkiä yhdessä, ja yöt sitten vietetään omissa sängyissä? Minäkään en kaipaa vieraita lapsia ihan muuten vaan meille yökylään, sillä on paljon mukavampi olla vain oman perheen kesken. En kaipaa ollenkaan, että omat lapsenikaan lähtisivät ihan muuten vaan yökyläilemään. Päivisin voivat kyllä hyvin leikkiä ystävien kanssa, mutta yöt sitten nukutaan omissa sängyissä. Eihän yöllä mitään leikitäkään.
 
Kuulostaa ihanan terveen vilkkaalta ja touhukkaalta =) ikää vasta 5 niin enempää keskittymistä ei voi edes vaatia!

Tuo yökyläily on kyl vaikea juttu. Meillä käy välillä siskontyttö yökylässä, vaatii erikseen nukuttamista (omat jää sänkyyn itsekseen unta odottamaan), ja se on sitten pois muilta iltatöiltä, ja tulee joskus vieläkin viereen yöllä höpisemään. Siksi en kovin usein "vaadi" mutta otan kyllä tarvittaessa tai jos lapset itse suunnittelee (että esim yhdessä leikityn päivän jälkeen haluavat vielä nukkuakin yhdessä).
 
Ei kukaan jaksa lasta jolla on korvat "kateissa" kaiken aikaa. Viis veen on jo pakko oppia kuuntelemaan enemmän kuin 10% siitä mitä hänelle sanotaan oli hän tyttö tai poika.

Onkohan täällä joku provo liikkeellä joka tahallaan lukee väärin aloittajien tekstejä ja sitten vastaa mitä sattuu kun tuntuu että viime aikoina joka ketjussa on tämmöisiä vastauksia?
 

Yhteistyössä