Tuollaisesta "jauhelihakiellosta" en ole kuullutkaan. Meillä on kyllä jauhelihaa annettu alle vuoden iässä tosin meillä ei syödäkään muuta kuin naudan paistijauhelihaa; nauta-sikajauheliha on huonolaatuista, jospa se neuvolatäti tarkoitti sitä.
Tuosta hirvenlihasta täytyy sen verran kommentoida ettei se kovin vähärasvaista ole. Kuulin eräästä nuoresta miehestä joka oli ikänsä syönyt vain hirvenlihaa ja joutui sydänleikkaukseen nelikymppisenä. lääkäri sanoi, että hirven rasva kiinnittyy verisuoniin. Mutta kohtuu käytössä hirven liha on vähärasvaista. Tuntuu vaan siltä, että niillä joilla perheessä on metsämiehiä ei muuta syödäkään. No tämä oli asian vierestä, mutta saanen anteeksi
Meillä esikoisella aloitettiin viljoihin tutustuminen velleillä. Puurot tuli kuvioon puolen vuoden iässä ja ne aloitettiin Bonan vauvan kaurapuurolla. Muistaakseni kokeilin noita viljojen sopivuuttaa Muksu valmispuuroilla mm. neljänviljan puurolla. Tuossa Bona kaurapuurossa on pieniä määriä vehnää, joten jos se sopii sopii todennäköisesti muutkin viljat. Normaaleista hiutaleista aloitettiin kaurapikahiutaleilla ja sitten siirryttiin suoraan neljäänviljaan. Meillä nuo normaalipuurot alko tekeen kauppansa vasta 8kk iässä. Riisihiutaleet veti pojan vatsan kovalle, joten vastä lähempänä vuoden ikää se alkoi sopimaan. Mikään kiire ei niihin olekaan siirtyä, Ruotissa esim. suositellaan vasta 8kk iästä käytettävän noita tavallisia puuroja ja niissä vauvan puuro paketeissa on siellä suositusikä 8kk.
Liha meillä aloitettiin vasta 7kk iässä, kun oli puuroon totuttu. Aloitettiin kanalla, sitten possu ja nauta. Tästä meni melko pitkä aika ennen kuin annoin kalaa.
Saa nähdä meneekö pikkukakkosen kanssa eri tahtiin, hän on isokokoisempi kuin esikoinen, joten voi olla että kiinteisiin totuttelu on pakko aloittaa nopeammalla tahdilla.