Mihin vanhat ikkunat?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja remppari
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

remppari

Vieras
Mitäs luulette, kannattaako noita vanhoja ikkunoita koittaa myydä johonkin, vai onko ne ihan roskiskamaa? Remontoimme parhaillaan tosi vanhaa (1750 rakennettua) omakotitaloa, ja tästä jää "ylimääräiseksi" useita kymmeniä vanhoja ikkunoita. En tiedä ovatko alkuperäisiä, mutta vanhoja ainakin. Osassa on lasit jäljellä, osassa rikkinäisiä laseja, ja joissain ei ollenkaan. Samoten osassa maali on hyvinkin hilseillyttä ja osassa ihan ok-kuntoista. Suurin osa ikkunoista on kaksi ja kolme ruutuisia, mutta myös muutama ristikkoikkuna yms. löytyy. Kannattaisko noita tarjota esim. johonkin sisustusliikkeeseen tai myydä huuto.netissä?
 
varmasti ottavat vastaan luultavasti jopa maksavat niistä. Siis googleta Metsäkylän navetta.Sijaitsee Hämeenlinnan lähellä Hattulassa.
'
Miksi ,ette muuten itse entisöineet ikkunoita omaan taloonne?
 
Kyllä niille ikkunoille on varmasti ottajia/ostajia, jos vain löydät oikean paikan ilmoittaa. Kannattaa hyödyntää juuri nettisivustoja ja etsiskellä ns. rakennusapteekkeja, joita löytyy useilta paikkakunnilta.
 
[QUOTE="heippa";24457723]varmasti ottavat vastaan luultavasti jopa maksavat niistä. Siis googleta Metsäkylän navetta.Sijaitsee Hämeenlinnan lähellä Hattulassa.
'
Miksi ,ette muuten itse entisöineet ikkunoita omaan taloonne?[/QUOTE]

Meiltä on hämeenlinnaan aika pitkä matka, hakisivatkohan he...?

Ehkä mielummin kannattaisi laittaa huutikseen, mutta pitäisköhän ne sitten laittaa yksittäin vai nippuna?

Ja joku kun kysyi, niin ei entisöity niitä ikkunoita kun ois ollut nin kova duuni saada ne ilmatiiviiksi, mutta meillä on nyt melkein vastaavat uudet ikkunat tilalla.
 
Juu, meinasin myös tulla sanomaan, että ehdottomasti kannattaa säästää ja myydä eteenpäin, sillä ne on haluttua tavaraa esim. askartelijoiden joukossa. Niitä voi hyödyntää monenn muuhunkin paikkaan, esim. kasvihuoneen tekemisessä jne. =) Missäpäin pokat on? Esim. porin seudullakin on sellanen vanhojen osien kierrätyspiste, mikä varaosapankki hän nyt olikaan nimeltään, mihin ne voi kiikuttaa myyntiin. Ja minäkin olen sellasesta haaveillut koristekäyttöön... ;)
 
[QUOTE="jooooo";24457827]millaisia omakotitaloja on rakennettu 1750?[/QUOTE]

No, ööh... Tällaisia kuin missä nyt asutaan. :D Hankala kysymys kun en tiedä mitä tarkoitat. Tämä on punainen kaksikerroksinen hirsitalo, vanha pehtoorin talo erään kartanon mailla.
 
Myy ihmeessä. Esim. Facebookissa on lähes joka paikkakunnan "kirppisryhmä". Ainakin meidän alueella vanhat pokat menee facebookissa alta aikayksikön ja on kätevä paikka myydä kun ostajakin on lähistöltä kotoisin. Monissa kaupungeissa on myös ns. rakennusapteekki, joka ostaa vanhoja pokia ja laseja.
Ja vinkiksi heille, jotka vanhoja pokia ostavat, niin jos on lasit pokista rikki, vanhanaikaista lasia valmistetaan edelleen. Saa monista lasiliikkeistä nimellä vedetty ikkunalasi, n. 40e/m2. Ei ole pakko etsiä rakennusapteekeista, joista saattaa olla vaikea löytää tarpeeksi suurta.
 
Moi,
Meilläkin olisi hirmuisesti vanhoja pokia. Niitä löytyy 3-, 2- ja 1-ruutuisia. Eilen siivottiin nurkkia ja voitais niitä pistää eteenpäin. Ovat vissiin jotain 60-vuotta vanhoja ymmärtääkseni..tai enemmänkin. Osassa lasit ja osassa lasit joko rikki tai niissä ei ole ollenkaan laseja.
Mikäli kiinnostaa, laita viestiä: jonna.nurminen (a) gmail.com
 

Yhteistyössä