Mihin kaikkialle käytätte mustikoita?? Nyt ois pakkasessa 4litraa ja tuntuu et niitä on ihan hirveesti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ?????
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

?????

Vieras
entäs ne jotka pakastavat kymmeniä litroja? Mihin te niitä oikein käytätte?


Jos laittaa minigrip pusseihin, voiko sieltä ottaa vain esim lusikallisen marjoja puuron tms päälle, vai menevätkö muusiksi pakkasessa, eikä lusikalla saa kauhottua pussista???
 
Rasiasta ainakin voi ottaa tarpeellisen määrän.

Ite käytän just puuroihin, smoothieen, rahkaan, mustikkakeittoon, marjakiisseliin, mustikkapiirakkaan... Kyllä sitä menee talven mittaan :)
 
En tiedä,mihin "kymmeniä litroja" pakastavat mustikkansa käyttää,mutta pakastaminenhan on varmaan nopein tapa säilöä marjat. Sit voi keittää hilloks ja mehuks sitä mukaa kun käyttää.. Ja leivontaan käyttää kans..

Toki voi ottaa lusikalla vaan vähän puuron päälle tms,mut kannattaa huolehtia ettei loput sula vaan laittaa pussin heti takas pakkaseen. Sillon sinne ei kerry jäätä ja marjat pysyy ehjinä ja irtonaisina.. Voi myös pakastaa pieniä pusseja/rasioita mitä voi ottaa jääkaappiin ja käyttää sieltä..
 
Mulla on pakkasessa nyt 10kg mustikoita, ja varmasti loppuvat ennenkuin sitten taas ensikesänä uusia saa. Teen piirakkaa, kiisseliä, rahkaa jne. Ja lapset syövät ihan sellaisenaankin. :p
 
siis meillä ei varmaan ikinä tule sitä päivää että mustikkaa pakkasessa olis liikaa... niin, ei meillä kymmeniä litrojakaan ole kun olen niin laiska poimimaan.. mutta siis meillä menee talven aikana puuron kanssa, erilaisissa sopissa, piirakat, pirtelöt.. ja vaikka ihan paljaaltaa pelkästään mustikoita.

 
Meillä on reilu 20 litraa pakastettu ja miusta se on vielä aika vähän... Muutaman kerran pitää vielä käydä keräämässä. Piirakoita ja kiisseleitä tehdään ja puuron päällä syödään. Ja tietysti pitäis olla niin paljon pakastettu, et jos ens vuonna ei tuliskaan mustikkaa (joka vuosi ei muuten saa niitä jos ilmat ollu sellaset et mustikkaa ei tuu!) niin riittäis vielä ylivuotisia sitten seuraavalle talvelle.
 
mustikkamaitoa, mustikkapiirakkaa, rahkaa, puuron sekaan, kiisseliin, vatkattuun ruismustikkapuuroon, ihan vain sellaisenaan sulatettuna muiden marjojen kanssa esim. jätskin tai kermavaahdon kera,....
 
Suosituimmat on meillä mustikkakeitto ja sitten ihan vaan jäisenä puuron kanssa (siis jäiset mustikat lautaselle ja kuuma puuro päälle ) puuroa syödään meillä lähes joka aamu ja lähes aina marjojen kanssa
 
Puuron päällä meillä suurin osa syödään, jäähdyttää puuron sopivasti kun ripottelee jäisenä päälle, eikä marjat "veny". Kyllä niitä voi ottaa vaan osan esim minigrip-pussista, ovat aika irtonaisia jos ne on nopeesti pakastettu. Ihania ne on myös piirakassa (pullataikinapohja) ja muffinseissa, sekä kakun välissä vadelmahillon kaverina.
 

Yhteistyössä