Ei hyvä päivää. Palstan putkiaivot liikkeellä!
Onko ainoat vaihtoehdot "kieltää" ja "hehkuttaa"? Miten olisi vaikka "hyväksyä luonnollisena asiana täydestä sydämestä"? Se ei minusta sisällä vielä hehkutusta tyyliin Peyoten "mun mies kantaakin koko kylän lapset kerralla"
Todellakin, on jonkinasteista vallan käyttöä tai alistamista (henkistä väkivaltaa) jos oman kumppaninsa harrastuksesta sanoo että se on NOLOA. Kuka viitsisi elää sellaista jauhopään kanssa joka ei hyväksy kumppaninsa harrastuksia? Mikä ihmeen kuningatar tulee palstan äärestä huutelemaan, että vähän olisit nolo äijä jos tällaista palstaa lukisit? Eli niskaperse-otteella ovesta lähtisi nainen joka sanoisi mun harrastamista "noloksi", säälittäväksi tai esim. naisen arvostusta vähentäväksi.
Millä tavalla normaalia sinusta on suhtautua negatiivisesti puolison HARRASTUKSIIN? Huom!, nyt ei puhuta alkoholismista, tupakoinnista, väkivallasta (paitsi se naisen henkinen vv) tai peliriippuvuudesta/työnarkomaniasta.
Olet oikeassa. Miehet ovat kautta aikojen vähätelleet naisten tekemisiä, mutta nyt tulisi lopettaa vähättely kokonaan. Ei laajentaa sitä koskemaan molempia sukupuolia.