Joo, samaa teki munkin mies, AINA sai mut vaikuttamaan syylliseltä ja sitten tyhmältä kun edes kehtasin "leikistä suuttua".
Se on helvetin helppoa teille vierestä neuvoa jos ei ole itse kokenut! Kun ei siitä rakkaasta haluaisi uskoa pahaa ja toisaalta ei itse tajua, että se rakas (tai kukaan) oikeasti haluaa olla ilkeä ja julma sinua kohtaan. Sitä on vaikea selittää, miten ei osaa ottaa tosissaan sitä että toinen on häijy ja alistaa sinua, narsistit ovat vain niin taitavia puhumaan ja viisaita. Narsistien mieli on musta ja niin kiero, ettei sitä ymmärrä. Itsekin vasta eron jälkeen hahmottamassa pikkuhiljaa mitä kaikkea ehtikään tapahtua. Kun ei sitä vaan tajua siinä hetkessä.
Mutta totuus on, ettei ne parane, ei millään. Eikä ne lopeta sitä, vaan alistaminen jatkuu ja pahenee vain! Usko minua, lähteminen oli ainakin minun elämäni paras ratkaisu. Mies ei ollut enää se ihana ja luotettava johon olin joskus rakastunut.
Ja ne kaikki aivopelit joita mies pelasi sai minut lopulta itse epäilemään mielenterveyttäni.
Eron jälkeen mies olisi halunnut palata yhteen ja vannoi rakkautta ja itki ja itki ja ties mitä. Mutta pysyin lujana, onneksi. Sitten mies vetosi perheeseeni ja ystäviini että minä olen hullu ja kuvitellut kaiken ja minut on saatava hoitoon.. Eli varaudu kaikkeen mahdolliseen!! Voimia ja jaksamista. Soita johonkin naisten apupuhelimeen, kriisikeskukselle (kannattaa oikeasti!) ja lähde vaikka turvakotiin. Lähde salaa, pakkaa omat henkkoht paperit ja valokuvat, pankkitiedot jne kaikki tärkeä tai jolla saa harmia sinulle aikaan. Äläkä missään nimessä paljasta miehelle mihin menet. Jos mahdollista mene ensin pariksi viikoksi toiselle paikkakunnalle tms. josta et pääse miehen luo takaisin vaikka hän mitä sanoisi. Mieti siellä asioita ja kirjoita tapahtuneita paperille. Ja pysy lujana! <3
p.s. tarkoitukseni ei ole diagnosoida miestäsi, mutta itselläni nämä sivut auttoivat: http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/Vaknin.html
http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/faq58.html
http://www.healingeagle.net/Fin/Quotes/NarcisChar.html
http://narsistienuhrientuki.yhdistysavain.fi/tietoa/julkaisut/raimo_makela/__new_page_-122734/#token-121978