Mies ei halua pukeutua tilanteen mukaan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pauliina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Olen Halosen ja Stockmannin rekit käynyt läpi. Käyty on myös itäkeskuksen, forumin ja kampin kauppakeskukset.


Kuulostaapa... ristiriitoja täynnä olevilta häiltä. Vähän ajattelematonta valita sellainen pukukoodi, joka on (ainakin) toisen osapuolen suvulle aivan vieras. Ehkä morsiuspari on ollut paljon opiskelijajärjestöjen vuosijuhlissa, ja tällaiset hienommat pukukoodit ovat tulleet heille tutuiksi sitä kautta? Joka tapauksessa pitäisi ajatella sukulaisiakin, eikä valita sellaista pukukoodia, joka tuottaa iloa vain itselle ja ehkä kaveripiirille.

No, asiaan. Tuli mieleen kun kerran olet pääkaupunkiseudulta, että tunnetko putiikit nimeltä Mecco (Kasarmikadulla) ja Boutique Francoise (Fredalla)?

Tai käy sovittamassa, sopisiko tämä sinulle:
ASYMMETRIC DRESS - Dresses - Woman - ZARA Finland
 
Viimeksi muokattu:
Kuulostaapa... ristiriitoja täynnä olevilta häiltä. Vähän ajattelematonta valita sellainen pukukoodi, joka on (ainakin) toisen osapuolen suvulle aivan vieras. Ehkä morsiuspari on ollut paljon opiskelijajärjestöjen vuosijuhlissa, ja tällaiset hienommat pukukoodit ovat tulleet heille tutuiksi sitä kautta? Joka tapauksessa pitäisi ajatella sukulaisiakin, eikä valita sellaista pukukoodia, joka tuottaa iloa vain itselle ja ehkä kaveripiirille.

Eivät ainakaan tunnu kovin hyvin niitä tuntevan, joten tuskin. Akateemisissa juhlissa, kuten ainejärjestöjen vuosijuhlissa pukukoodi on frakki/juhlapuku. Sitseillä pukukoodina on puolestaan usein tumma puku. Kumpaankaan juhlaan ei kuulu kokopitkä iltapuku (joka siis erottuu juhlapuvusta = tyyliä Linnan juhlat). Nainen pukeutuu iltapukuun, jos koodina on iltapuku tai smokki, mutta silloinkin lyhyt asu on sallittu, samoin juhlava housuasukin. Pitempi helma on vain yleensä arvokkaampi ja sopii paremmin iltaan ja muodollisempiin juhliin.

Oli miten oli, aika aliarvioivaa vieraita kohtaan "kieltää" tietyt asut, eikä jättää tyylin valitsemista vieraalle itselleen, ellei nyt sitten kyseessä todellakin ole arvokas iltajuhla. (Jolloin taas tumma puku ei olisi oikea koodi.) Oikeastaan kuulostaa siltä, että miehille ja naisille on eri pukukoodit, mikä taas ei ole tapana, vaan pariskunta pukeutuu samantasoisesti. Jos nyt jollekin jäi epäselväksi, niin linkistä löytyy rautalangasta väännettynä. Myös voi hakea kirjastosta Käytöksen kultaisen kirjan, jossa kerrotaan mm. että tumma puku = vierailupuku (naisilla). Jos vähääkään viitsii ottaa asioista selvää, niin tämä ei ole niin vaikeaa.

Usein kysyttyä pukeutumiskoodeista - Neuvoja pukeutumiseen - Pukeutuminen - Yhteishyva.fi

"Miten pitkä on naisen iltapuvun helma?

Naisen iltapuku (koodina siis iltapuku, ei juhlapuku) voi olla pitkä, nilkkapituinen, ballerinapituinen tai polvipituinen ja joskus myös jopa kevyt housuasu. Tilaisuus ratkaisee, mikä näistä on paras. Mitä arvokkaampi iltapukujuhla, sitä varmempi on valita muu kuin polvipituinen asu tai housupuku.

Jos koodina on tumma puku, onko naisen puku pitkä? Miten mies pukeutuu?

Tumma puku ei tarkoita pitkää pukua. Nainen voi pukea päälleen hienostuneen leningin, kevyen jakkupuvun, leninki-jakku -yhdistelmän tai kevyen housupuvun. Virallisissa tilaisuuksissa suositaan tummia värejä, muutoin värejä voi käyttää hyvinkin vapaasti."
 
Viimeksi muokattu:
Vastaan alkuperäiselle, että joskus voi auttaa kun ei ota mitään kantaa asiaan. Harva muistaa sen, miten yleensä se mokaa, joka ei mistään välitä ja haluaa pitää päänsä. Joten jos miehesi on niin itsekeskeinen ja ajattelematon, niin anna olla. Jätä hänet hengailemaan juhliin yksinään, koska suurin osa vieraista todennäköisesti tuijottelee hänen asuratkaisuaan ja miettii olisiko minunkin pitänyt laittaa lempparipökät jalkaani tai sitten miettii, että kukahan torvelo tuokin on.

Ei sinun tarvitse miestäsi hävetä saati myötähävetä, koska sinähän edustat pääsääntöisesti itseäsi ja jokainen tajuaa jo otsanahallaan, että jos sinä ymmärrät olla kohtelias ja mies ei, niin sinua kohtaan osoitetaan myötätuntoa ja voit viettää myötuntoa kokevien seurassa kivan hääpäivän sekä pyörähdellä heidän kanssaan tanssilattialla.

Jos kaiken aikaa huolehdit miehesi vaatteista ja seuraat häntä juhlissakin ei miehesi erota kiukutteleeko hän sinulle vai kelle. Kun et olekaan juhlissa "hänen rinnallaan" muuttuu tilanne ihan toiseksi. Seuraavan kerran se puku voi ilmestyä isännän ylle yllättävän nopsasti.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Metsään meni!;11252980:
Kun akateemisessa juhlassa pukukoodi on "frakki/juhlapuku", kuuluu naisella kyllä olla kokopitkä iltapuku ja vielä juhlava sellainen.

Minulleko puhut? Huomasithan myös tämän: "Kumpaankaan juhlaan ei kuulu kokopitkä iltapuku (joka siis erottuu juhlapuvusta = tyyliä Linnan juhlat)."

Eli yritän erottaa juhlapuvun ja iltapuvun, koska näissä sillä on merkitystä, kaikki iltapuvut eivät ole juhlapukuja. (Vaikkei ero niin suuri olekaan.) Tässä ilmeisesti puhutaan niistä ei-juhlapuku-iltapuvuista, jotka eivät ole niin juhlavia... Ei kaikkia Oscar-gaalan pukuja voi pitää juhlapukuina, vaikka pitkiä iltapukuja ovatkin. Erotuksen näkee myös koodista juhlapuku tai iltapuku. Mutta frakkiahan tässä ei haluttu... (Kokopitkällä tarkoitan noin nilkkoihin ulottuvaa, täyspitkällä näkyy vain kenkien kärjet. Yritin pitää sanomani yksinkertaisena, mutta eihän se toimi koskaan...)

Niin ja alkuperäiselle voisin sanoa, että jopas on lapsellinen mies. Jopa minun nuoret opiskelijakaverimiehet pukeutuivat tyynesti tummaan pukuun, jos sellainen oli koodina ja viihtyvät ilmeisesti hyvin. Eikä tarvitse olla edes kovin suuret juhlat. Kaikilla ehkä ei ole ihan sitä parasta laatua, mutta kunnioittavat kuitenkin tilaisuutta tavallaan.
 
Jos kaiken aikaa huolehdit miehesi vaatteista ja seuraat häntä juhlissakin ei miehesi erota kiukutteleeko hän sinulle vai kelle. Kun et olekaan juhlissa "hänen rinnallaan" muuttuu tilanne ihan toiseksi. Seuraavan kerran se puku voi ilmestyä isännän ylle yllättävän nopsasti.

Tämä on totta, ehkä tulee miehelle orpo olo siellä komeiden pukumiesten keskellä yksin seisoskellessa ;) Eli ihan varteenotettava vaihtoehto tämäkin.
 
Viimeksi muokattu:

Similar threads

Yhteistyössä