Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja 12.06.2006 klo 17:04 Micosa kirjoitti:\Alkuperäinen kirjoittaja 12.06.2006 klo 08:31 miina kirjoitti:\Alkuperäinen kirjoittaja 09.06.2006 klo 19:24 Micosa kirjoitti:Nyt tuli kutsu hedelmättömyystutkimuksiin Tyksiin ja miehelle lähete sperma-analyysiin(tämä tuli myös kuopusta ennen muttei sitten kuitenkaan tarvinnut)
Kuukautta ennen pitää verikokeissa jne käydä.
Postin kun hain hyppäsi sydän,luulin saavani odottaa kutsua kauan.
Miehelle kun sanoin että nyt joutuu sperma-analyysin sitten tekemään(viimeeksi kun jäi)niin eipä tuo muuta kuin että sitten sellainen tehdää.
Moi Micosa! Kauanko ehditte olla jonossa?
17.5 kävin lääkärillä,joka laittoi tiedot eteenpäin eli todella nopeasti tuli kutsu.Aika on 7.9 että tuleehan siihen 4kk mutta odotin että kauemmin menee.
Alkuperäinen kirjoittaja 18.08.2006 klo 08:28 mä vaan kirjoitti:ihaa: kyselit kauanko metuja syödään...vaihtelee varmasti tapauskohtaisesti. ekalla kerralla söin 3kk:tta ja nyt pitäisi syödä sen 6kk:tta eli jos kierto ei ole seuraavien 3-4kk:den aikana tasoittunut annostus nostetaan 2000mg per päivä ja jos 6kk aikana ei raskaus ole alkanut niin raskauden yritystä jatketaan metformiini+clomifeeni yhdistelmällä..
Alkuperäinen kirjoittaja 18.08.2006 klo 08:20 mä vaan kirjoitti:micosa:mä olen myös tyksissä hoidoissa..ite kävin siellä 10 päivä elokuuta ja sain jälleen metformiinit. mulla pcos ja jonninmoinen kuukautiskierto on tullut raskauksien jälkeen tosin kierto heittelee 35-70 väliä. metformiinit tasoittaa kiertoa ja parantaa ovulaatiota. eka raskaus alkoi toisesta inseminaatiosta, toinen raskaus alkoi vuosi synnytyksestä 3kk:den metformiinien syönnin jälkeen(annostus 1500mg/vrk) ja nyt ollaan raskautta yritetty tammikuusta ja viikko nyt syöty metformiineja annostuksella 1500mg/vrk mutta jos kierto ei muutaman kk:den aikana ole tasaantumaan päin annostus nostetaan 2000mg/vrk(jos maha kestää..)
kuukautta ennen lääkärille menoa kävin hormoniverikokeissa(näytteet tulisi ottaa kkierron alkupuolella vuodon 3.-5. päivän välisenä aikana jos kkierto on pitkä ja epäsäännöllinen, näytteet voidaan ottaa minä kierron päivänä tahansa)itse kävin muistaakseni kp 60 jotain tuossa verikokeessa..
Alkuperäinen kirjoittaja 24.08.2006 klo 07:57 Riksu82 kirjoitti:Tyhmä kysymys metformiineista...
Hyötyykö ns. laiheliinit näistä lääkkeistä sitten ollenkaan? Kun lääkettä käytetään lapsettomuuden hoidossa... Keskustelun perusteella sain sen käsityksen että eivät!?
Alkuperäinen kirjoittaja 26.08.2006 klo 12:55 pietu- kirjoitti:Eihän nuo metut voi aiheuttaa sitä diapetesta? Mikä vaikutus niillä on, jos ne sitten jättääkin puolen vuoden jälkeen pois... Vähän arveluttavaa syödä lääkkeitä, jotka kuitenkin on diapetekseen tarkoitettu
Tuo on minua askarruttanut koko ajan.. vaikka säännöllisesti nappini olen syönyt![]()
Alkuperäinen kirjoittaja 07.09.2006 klo 10:42 Micosa kirjoitti:Ai niin osaisiko joku vastata.
Miksi minut "määrättiin" maksa&munuaiskokeisiin?
En huomannut että muut olisivat siitä maininneet.
Alkuperäinen kirjoittaja 07.09.2006 klo 13:22 mm-72 kirjoitti:\Alkuperäinen kirjoittaja 07.09.2006 klo 10:42 Micosa kirjoitti:Ai niin osaisiko joku vastata.
Miksi minut "määrättiin" maksa&munuaiskokeisiin?
En huomannut että muut olisivat siitä maininneet.
Nuo maksa ja munuaislabrat ovat aika perustutkimuksia, otetaan usein "ihan vaan varmuuden vuoksi" kun labralähete tehdään
Ylipainoisella maksa-arvot ovat kyllä usein koholla. Munuaisiin saattaa taas vaikuttaa kaikenlainen lääkitys(eli uusi lääke voi pahentaa tilannetta jos jo aiemmin munuaisten toiminnassa haittaa. Munuainen "suodattaa" mm. lääkeaineita)