Me olimme tuolla joulukuussa 2005 hotellissa Mayan Paradise, ja tyttäremme oli tuolleoin vähän alle kaksi vuotta.
Matka sujuo kaikin puolin hienosti, ja ihmiset olivat todella ystävällisiä, ja myös melko englanninkielen taitosia.. tosin pidemmillä retkillä on kyllä hyödyksi jos osaa espanjaa.
Ehdottomasti kannattaa lähteä retkelle tuonne Chitzen Itzaan, se oli aivan suurenmoinen nähtävyys. Matka sinne kestää kolmisen tyntia suuntaansa, ja Playa del Carmenin keskustasta saa pikku retkitoimistoista retken puoleen hintaan , siitä mitä se maksaa suomalaisella matkanjärjestäjällä.Meillä ainakin oli uusi, ilmastoitu minibussi, jossa meidän lisäksi vain kaksi matkustajaa, joten kyllä kelpasi körötellä.Matkan varrella on myös paluumatkalla pysähdys aivan ihanassa suurehkossa kaupungissa, jonka nimeä en tietty tähän hätään muista.
Muutoin kannattaa varutua siihin, että hintataso on melko kallis, jenkkituristilaumat , jotka joka päivä vyöryvät satamaan loistoristeilijöiltään , ovat hilanneet hinnat ylös.
Joten , vaikka aina muutoi olen henkeen ja vereen vastaan kaikkia puolihoitoja sun muita, nnin Meksikossa all inclusive-hotelli on oikeastaan aika järkevä.
Ai niin ,myös tulumin rauniot kannattaa käydä katsomassa, sinne on vajaan puolen tunnin matka autolla, ja yksi maailman kauneimmista rannoista on raunioiden äärellä.