Meille tulee au pair

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja emäntä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

emäntä

Vieras
Me löysimme mahtavan au pairin joka tulee tammikuun alusta ja viipyy 7-8kk meillä. Olisi mukava saada jutella jonkun jo aupairin kanssa eläneen kanssa, vaihtaa kokemuksia. Myös muut voisivat laittaa ajatuksia siitä mitä kaikkea meidän kannattaa sopimukseen kirjata.
 
Meidän au pair tulee ruotsista, puhuu suomea toisena äidinkielenään. Maksamaan tulee ylläpidon ja 260? nettona maksettu kk raha, eli n 300? menee meiltä/kk siihen. Hoitaa n 30h/viikko meidän kahta lasta ja tekee kevyitä kotitöitä.
 
hei oisin kiinostunut kans, kerrotko lisää mistä esim hankitte? onko tosiaan noin halpaa? jos kerta hoitaa vielä lapsia? millanen vapaa aika on? hoiteleeko esim iltasellakin?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
No eipä tosiaan kamalan kalliiksi tule. Tietysti ylläpito, ruuat yms maksaa mutta silti.

Ei tosiaan hirveän kalliiksi tule, nytkin meidän ostamalla ruokamäärällä ruokkisi kevyesti 3 aikuista :)

Autoa ei tartte käyttöön antaa, kaikki tollaiset on sovittavissa erikseen. http://www.mol.fi/mol/fi/01_tyovoimapalvelut/01_tyonantajapalvelut/02_rekrytointi_ulkomailta/07_aupair/index.jsp tuolta näkee vähän lisää. Meillä oli mol.fi ilmoitus mutta au pair löytyi tehokkaasti www.aupair-world.net kautta. Meille tämä on paras mahdollinen ratkaisu kun menen töihin joksikin aikaa, jatkan sitten au pairin lähdettyä hoitovapaata vielä tovin. Lasten rytmi ei muutu ollenkaan tässä systeemissä, ei niinkään rahan kannalta ajateltu tätä päätöstä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja mie:
Eikö teidän elämää tule häiritsemään yksi ulkopuolinen? Itse olen kanssa miettinyt samanlaista ratkaisua, mutta..

No me mietittiin pitkään, mutta meillä on iso talo jossa on mahdollista saada yksityisyyttä. Ja kun tietää että on väliaikainen ratkaisu joka on lasten kannalta parasta tämä ratkaisu meidän tilanteessa. Ja löytämämme tyttö on kyllä aivan ihana, sekin helpottaa.
 
Meillä olisi saksalainen 20-vuotias tyttö hyvään perheeseen :) Au pair on ollut meillä syksystä asti (Keski-Suomessa) ja alunperin oli ajatus että hän olisi ollut elokuuhun saakka, mutta meidän oma perhetilanteemme on muuttunut niin, että joudumme hänestä luopumaan jo nyt keväällä. Mikäli jotain kiinnostaisi, niin rohkeasti yhteyttä niin kerron lisää.
 
Meillä jo toinen auPair täällä. Pelkkää hyvää sanottavaa. Nykyinen on Malesiasta. Tekee 30h/vkoa meillä, sovitaan aina työajat. Maksetaan 300e/kk taskurahaa ja tämän lisäksi ollaan (itse haluttu) maksaa suomenkielen kurssi, bussiliput ja aina reissussa esim. laskettelu hissiliput jne.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
mutta miksi ihmeessä otatte aupairin? Halvemmaksihan tulee viedä päivähoitoon lapsi???

Olishan se helpompaa kun ei tarvitsisi aamulla aikaisin raahata väsyneitä muksuja päiväkotiin ja illalla pksta kaupan kautta kotiin :)
 
Meillä ensi sijainen tarve aupairille oli lasten englannin kilen säilyminen luonnollisesti joka pväisessä elämässä. Sen lisäksi tietty arjen helpottaminen kun sitä on jakamassa vielä yhden ihmisen kanssa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ei jaksa kirjautua:
meil naapuri otti parikymppisen venäläisen aupairin ja nyt perheen isä onkin sitten perustanut perheen tämän tyttösen kanssa =/

Sitä on liikkeellä.
Mun sukulaismies perusti perheen saksalaisen auppiksen kanssa, ja pari au pairina ollutta ystävääni on hoidellut lasten lisäksi myös perheen isää :/
 
Alkuperäinen kirjoittaja Ellenoora:
Meillä olisi saksalainen 20-vuotias tyttö hyvään perheeseen :) Au pair on ollut meillä syksystä asti (Keski-Suomessa) ja alunperin oli ajatus että hän olisi ollut elokuuhun saakka, mutta meidän oma perhetilanteemme on muuttunut niin, että joudumme hänestä luopumaan jo nyt keväällä. Mikäli jotain kiinnostaisi, niin rohkeasti yhteyttä niin kerron lisää.

Ihan kuin joku eläimen myynti-ilmoitus, hyvään kotiin annetaan au-pair

:D :D :D
 

Yhteistyössä