Masennus ja itkuisuus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja masis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

masis

Vieras
Hävettää ihan hulluna! Meillä oli vieraita tänään kylässä ja satuin kaatamaan vahingossa lattialle kahvinpuruja. Aloin niitä siinä siivoamaan ja sain vain yhtäkkiä ihan hillittömän itkunpuuskan. Siis aloin vain itkemään vieraiden näkösällä. Menin vessaan ja sain sitten itseni koottua sen verran että sain kahvit keitettyä. Mutta en hirveästi enää kyllä kehdannut näkösällä olla.

Olen hakemassa apua tähän masennukseen. Siis tarkoitus on ottaa yhteyttä mielenterveystoimistoon. Miten minä saan siihen asti hillittyä itseni ettei tule tämmöisiä? Nytkin oikeasti paiskoin ovia kun hermostutti lasten huutelu tuolla sängyssä. :/
 
olisit vain sanonut vieraille, että "anteeksi on ollut vähän huono päivä, itku herkässä".

ja nyt ei auta muuta kuin sun vaan pitää hermot kurissa, eikä paiskoa niitä ovia! ehkä kannattaa mennä ihan vaan terveyskeskuksen lääkärille heti huomenna, vaikka päivystyksen kautta, ja kerrot sille kaiken, mielenterveystoimistoon tarvitaan varmaan lähete?
 
anna itellesi anteeksi, oot nyt herkällä mielellä ja ei se ole häpeä. keksi jotenkin tapoja rentoutua ja etsiä jaksamista..elämässä on paljon hyvää, mutta joskus ei vaan jaksa..! anna itellesi anteeksi ja katso eteenpäin, miten et purkaisi läheisiin pahaa olo, että et hermostuisi lapsiin kovin turhaan ! se on tärkeintä!
 

Yhteistyössä