[QUOTE="heips";23942749]Mun mielestä taas syöt liian vähän ja liikut liikaa. Voi aiheuttaa keholle stressitilan ja saa sen pitämään kiinni läskeistä entistä tiukemmin. Jos sul on noinkin paljon ylipainoa suosittelen vain kävelyä liikuntana alkuun. Ja vain pieni kalorivaje niin laihdut läskeistä etkä lihaksista![/QUOTE]
Liian vähän? Ja jos liikunta onnistuu, niin miksi sitä ei saisi harrastaa?
Noin isoilla kaloreilla ei kyllä voida puhua mistään stressitiloista (joka kyllä tuntematon käsite mulle tässä yhteydessä, vai tarkoititko tätä osittain myytiksikin todistettua säästöliekkiä). Ja isommallakin vajeella voi laihtua läskeistä eikä lihaksista. Ja joka tapauksessa myöäs lihaksista lähtee aina, oli tahti hidas tai nopea. Ja nesteistä, ja läskistä. Huoh.
Kaikki on suhteellista. Moni vauhkoaa tuosta säästöliekistä ja kuvittelee heti, että laihtuminen lähes pysähtyy ja kaikki rasva pamahtaa tiukasti kiinni, jos syö vähemmän. Laihtuminen kyllä saattaa hidastua, mutta kokonaisuuden kannalta merkityksettömän vähän. Ja säästöliekistä voidaan puhua vasta, kun mennään reippaasti alle tonnin kaloreille.
Elimistössä kaikki on yhteydessä toisiinsa ja se ei ole mikään kone, joka tietyllä osa-alueella toimii muista toiminnoistaan riippumatta. Kannattaa opetella hieman suodattamaan ja analysoimaan lukemaansa ja etsimään taustoja aiheesta.