luokitellaanko tämä unettomuudeksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ärysttää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

ärysttää

Vieras
vai mikä muhun on mennyt?
nyt 2 viikkoa ollut ihme olo kun menee nukkumaan ei saa unta ja valvon esim viime yönä klo 4 katsoin vielä kelloa.no aamullahan sitten väsyttää kuten tänään nukuin klo 11.30 asti.
onko loma vain saanut rytmin sekaisin vaiko tullut joku unihäiriö:( olen mä ennenkin pitkään voinut nukkua ja silti saanut unen. joskus aiemmin viikonloppuisin jopa nukun yhteen ja silti menen nukkumaan klo 23-00

nyt kun on viime yön takaaa 7h unta takana en ole väsynyt ollenkaan mutta jos tavallisena arkena nukun 7h olen ihan väsy aamulla kun herään.
 
No ei 7 tunnin unet kerro unettomuudesta vaan kyllä unirytmisi on sekaisin. Koita herätä aikaisin vaikka aamulla väsyttäisikin, Eiköhän sitä sitten illallakin nukuta.
 
eli unettomuus on sitä että nukkuu liian vähän? ajattelin vain jotta missä vika kun en saa unta yöllä. viime yönä olen nukkunut 04-11,30 varmaan taas ensi yönä sitten valvotaan.
 

Yhteistyössä