Leukakuopan periytymisestä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Äippyli81"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

"Äippyli81"

Vieras
En kertakaikkiaan ymmärrä, kuinka lapsellamme voi olla leuassa todella selkeä leukakuoppa, vaikka minulla eikä miehelläni sellaista ole, eikä lähisuvussakaan ole tietääkseni.
Olen kuitenkin lukenut, että se on aina periytyvä ominaisuus. Mistä ihmeestä lapsi on sen voinut periä? :O Joskus olen kauhuissani miettinyt että onko lapsi vaihtunut laitoksella..
Asia vaivaa minua todella paljon.
Kiitos asiallisista vastauksista.
 
Jos se on teillä kummallakin piilevänä ominaisuutena ja kun te olette yhdistäneet omat geeninne, niin siitä tuli sitten näkyvä ominaisuus.
 
Meidänkin tytöllä leukakuoppa, nyt jo tosin melkein hävinnyt, vaikka lähisuvussa ei kenelläkään ole.
Ja varmasti on meidän tyttö, ainakin dna- testien mukaan :D
 
Leukakuoppa voi myös olla niin "loiva", ettei sitä näe. Eli vanhemmilla ja/tai lähisuvulla voi hyvinkin olla leukakuoppa, mutta se on niin pieni, että leuka näyttää pyöreältä. Käsitykseni mukaan leukakuopan "syvyys" vaihtelee hyvinkin paljon ja ei riipu geeneistä.
 

Yhteistyössä