Alkuperäinen kirjoittaja MinniG:joissain puistoissa leluja lojuu, eikä ne ole kenenkään. Musta on ihan ok, että kaikki leikkii kaikilla ja lopuksi kerätään omat pois. Nimet leluihin niin lapsikin hoksaa että se on jonkun oma.
olen samaa mieltä..
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja MinniG:joissain puistoissa leluja lojuu, eikä ne ole kenenkään. Musta on ihan ok, että kaikki leikkii kaikilla ja lopuksi kerätään omat pois. Nimet leluihin niin lapsikin hoksaa että se on jonkun oma.
Alkuperäinen kirjoittaja muumuu:Alkuperäinen kirjoittaja leikkijät:Me jätetään aina lelut levälleen koko puistoilun ajaksi ja niillä saa muutkin lapset leikkiä jos omat ei just silloin leiki, sellasen tärkeimmän pikkuauton nappaan laatikolta poistuessa usein omaan taskuuni ettei tule turhaan riitaa jos joku toinen sen haluaisi. Yhtä lailla itse lainaillaan toisten leluja, jos ei siinä vieressä ketään könötä niin en ole alkanut lupia kyselemään vaan oletan että oikea omistaja varmastikin huutelee kauempaa jos niihin ei saa koskea, tai sitten luovutetaan lelut takaisin jos niiden omistajat tulee takaisin laatikolle ja tahtoo just niillä leikkiä. Aika usein kyllä silloinkin lapsen vanhempi saattaa sanoa että lapselle että leiki sinä vuorostasi toisen lapsen leluilla, ja sitten vasta pois lähtiessä on vaihdettu omat lelut takaisin..
Leluja joista ollaan tosi tarkkoja (esim. pattereilla toimiva auto) ei oteta ollenkaan puistoon vaan niillä leikitään kotipihassa, puistoon ollaan otettu vain sellaisia joilla kaikki saa surutta leikkiä.
Juu pointti ei olekkaan se että olisi niin hienoja leluja ettei niillä saa leikkiä, mut minusta on todella kummallista opettaa lapselle että saa noin vaan mennä ja ottaa jonkun toisen tavaraa eikä lupia tarvi kysellä.
Alkuperäinen kirjoittaja perskyrpänen:jätän lelut levälleen, ja niillä saa leikkiä kysymättä, itse kyllä kysytään lupa.
Alkuperäinen kirjoittaja Hankey:Alkuperäinen kirjoittaja muumuu:Kyse ei siis ole siitä ettei leluja saa lainata jos ne on hiekkikseen jätetty, vaan siitä että lupa kysytään. Näin opetan omille lapsilleni, jos lupaa ei ole niin leluilla ei leikitä - peruskäytöstapoja.
Muistui tässä mieleeni, että minäkin opetin aikoinaan noin. Kunnes sitten huomasin, että asia ei olekaan niin yksinkertainen. Kun joku sitten leikkikin toisen leluilla, oma kullannuppuni huusi suurella äänellä: "Äiti, äiti, toi ei oo kysyny lupaa". Nyt kun en tee luvan kysymisestä numeroa, omat lapseni käyttäytyvät paljon fiksummin.