lasten kanssa talveksi kanarialle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "niuniu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"niuniu"

Vieras
Onko kenelläkään kokemusta talven viettämisestä kanarian saarten lämmössä? Me suunnittelemme lähtevämme lasten kanssa pakkasta karkuun, ja olisi kiva kuulla muiden kokemuksia! Mikä olisi lapsiperheelle paras paikka? Mitä kautta kannattaa hankkia asunto? Mihin ei kannata missään nimessä suunnata? Yms.yms.:)
 
[QUOTE="niuniu";28698889]Eikö täällä ole ketään, joka olisi ollut talven lasten kanssa ulkomailla?:)[/QUOTE]

Minkäikäisiä lapsesi ovat? Pitäisikö koulu löytyä?
 
[QUOTE="niuniu";28698904]Alle kouluikäisiä ovat kaikki. Joku kerho olisi kiva löytyä, josta lapset saisivat leikkikavereita.:)[/QUOTE]

Minkä ikäisinä siellä mennään kouluun, tai millainen esikoulujärjestelmä niillä on, oletko ottanut selvää? Onkohan sen lisäksi vielä kerhojakin? Ulkomaalaisten lapsille voi olla jotain leikkikerhoja myös.
 
Me olemme suunnitelleet lähtöä Kanarialle joulukuussa ja takaisin maalis-huhtikuussa. Meillä vaan ongelmana 15-vuotias poika, jonka koulunkäynti on vielä iso kysymysmerkki. toinen poika ei ole vielä koulussa, joten nyt olisi mahdollista ennen kuin hänellä koulu alkaa. Arguineguin olisi meidän paikka, koska ystävämme asuvat siellä.
 
Miehen serkun perhe oli kahtena talvena peräkkäin Thaimaassa noin puoli vuotta kerrallaan. Perheen äiti oli siis hoitovapaalla ja isä vuorotteluvapaalla. Thaimaassa siksi, että oli edullista asua. Iso talo ja oma uima-allas. Vuokra tietääkseni noin 300e/kk. Itse eläminenhän siellä on aika edullista. Eikö Kanarian hintataso kauhistuta?
 

Yhteistyössä