[QUOTE="a.p";26165301]Sikainfluenssarokote otettiin. Otin odottaessani häntä ja lisäksi hän sai sen 1vuotiaana. Tutkin asiaa silloin paljon ja puhuin 3 eri lääkärin kanssa. Kaikki suosittelivat ottamaan. No jälkikäteen tiedetään enemmän

Luin aiheesta paljon ja tiesin että voin tulla katumaan päädyn vaihtoehdoista kumpaan vaan. Silti syyllistän itseäni päätöksestä, vaikka tein sen silloin harkitusta ja kaiken sen tiedon varassa mitä silloin tiesin. Mihen kanssa todettiin että tehdään niin tai näin niin tehdään väärinpäin. Tänä syksynä poika ei influenssarokotusta saanut, vaikka astman vuoksi sitä suositeltiin. En osaa sanoa mihin se päätös perustui. Se oli mutu-tuntumalta tehty. Ihmetyttää silti, miksi tällä palstalla aina saa paskaa niskaan. Tosin tässä ketjussa onneksi vain yhdeltä (äiti). Kiitos teille kaikille muille asiallisista vastauksista. Voi kun nuo muutamat ärsyttävät ihmiset saisi tältä palstalta omalle palstalleen haukkumaan keskenään toisiaan

Ja lisää kokemuksia lukisin mielelläni. Te kenellä on sairastelut jossain kohtaa lakanneet, niin ilmeisesti päiväkoti on pysynyt samana, eli ehkä syynä ei ole huono sisäilma (jota nyt ei tiedetä onko huono kun mittaukset näyttää ok:ta). Ei siellä haise, eikä lasten vaatteet haise.[/QUOTE]
No meillä kaikki lapset saivat sikainfluessarokotteen ja ovat olleet täysin terveitä koko vuoden, kaikki koulussa ja kuopus päiväkodissa.
Joillakin lapsilla on toisia huonompi vastustuskyky ja varsinkin hoidon alussa he sairastavat kaiken mikä mahdollista. Meillä toiseksi vanhin oli vastaava ja päivähoidon alussa (2v 4kk) sairasti koko ajan, oli infektioastmaa ja jatkuvasti jouduttiin sen vuoksi osastollekin. Vanhempana helpotti, koulun alkaessa ei ole astman vuoksi enään tullut poissaoloja ja nykuyään (13v) on lääkkeet jääneet pois melkein kokonaan. (ja influenssarokotteen aloin ottamaan hänelle kouluiän alkaessa).
Sisäilmaongelmainen hoitopaikka ei kyllä olisi tuollaisen lapsen hoitopaikka jos vain vaihtoehtoja löytyisi (ikävä kyllä enemmän on hoitopaikkoja sisäilmaongelmilla kuin ilman).
Kannatta keskustella hoitavan lääkärin kanssa myös asioista, hän voi mm. kirjoittaa lausunnon jolla pääsisi jonon ohi perhepäivähoitoon tms.
Tsemppiä ja nakkaa syyllisyydentunteet pois, niillä ei ole mitään hyödyllistä funktiota tässä ongelmassa :hug: yleensä ikä tuo helpotusta infektioastmasta kärsivälle.