Niin no on se palomiehille outo tilanne tulla ambulanssikeikalle. Lähinnä olisin kiitollinen siitä, että paikalle tuli palomiehet joilla edes vähän kokemusta ensiavusta, eikä poliisit, jotka myös joskus ekana onnettomuuspaikalle ehtivät ja joilla ensiaputaidot ea 1 tasoa. Vaikka ne palomiehet olisivat päällään tanssineet, niin se ambulanssi ei olisi nopeampaa päässyt.
^^ PALOMIEHIÄ ja PALOAUTOJA käytetään nimenomaan ambulanssikeikoilla ENSIVASTEYKSIKKÖINÄ. Ensivasteyksikkö laitetaan (kunnasta / kaupungista riippuen) avuksi ambulanssille AARNE-kiireellisyysluokan tehtävissä, tai jopa BERTTA -kiireellisyysluokan tehtävissä mikäli kunnan ja / tai lähialueen autojen potilaan tavoittamisviive katsotaan liian pitkäksi. Ja tässä tapauksessa uskoisin, että hätäkeskus on tehnyt riskinarvion laittaa sinne EDES jotain apua, mikäli tilanne pahenee / lapsi menee elvytettäväksi, koska kuten tekstissä tuli ilmi, että ko. alueen ambulanssi oli vasta kuljettamassa edellistä potilasta ja potilaan luovuttamiseen menee oma aikansa, johon vaikuttaa myös vastaanottavan hoitolaitoksen kiire, potilasmäärät ja se miten hoitajat ehtii potilaasta raporttia ottaa vastaan.
Ja sitten seuraava silmiini pompannut kommentti; "toisaalta toi menee kyllä kiireellisyydessä tosi hitaaksi jos 15 min kesti saada ambulanssi, pitäs tulla nopeemmin.". Oletko tietoinen siitä, että virka-ajan ulkopuolella erittäin monessa kunnassa ja kaupungissa ambulanssin lähtövalmius on 15minuuttia? Eli, vaikka lapsi olisi eloton, ambulanssihenkilökunnalla ei ole velvollisuutta lähteä matkaan kuin vasta 15minuutin kuluttua hälytyksen alkamisesta. Kaikkien onneksi ambulanssit lähtevät kuitenkin huomattavasti nopeammasa ajassa matkaan. Ko.asiaan liittyvä ohjelma tuli FST5:selta viime viikolla ja varmasti googlen kautta löytyy hakusanalla spotlight -hintalappu ihmishengelle. Se, miksi lähtövalmius on 15minuuttia on kuntien ja palvelunjärjestäjän sopimus, ja kunta SÄÄSTÄÄ sillä, koska silloin sairaankuljetuksen järjestäminen tulee halvemmaksi. Tässä tilanteessa ambulanssi oli kuitenkin keikalla, jonka vuoksi heidän tuleminen kohteeseen kesti hieman kauemmin.
Ihan kaikkia kommentteja en edes tästä keskustelusta jaksanut lukea, mutta ennenkuin suosittelen kirjoittamaan ihan mitä tahansa läyhäämistä, jolla tekee itsensä naurunalaiseksi, niin kannattaisi vaikka perhtyä sen oman asuinkunnan / -kaupungin sairaankuljetuksen lähtövalmiuksiin ja selvittää toimiiko siellä mahdollisesti ensivasteyksikkö, joka on useinmiten palokunnan porukkaa.