Lapsen vakuutukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Nella"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"Nella"

Vieras
Onko teillä lapsillenne vakuutukset?? Meillä on molemmille. Ja nyt kovasti mietin pitäisikö irtisanoa. Tuntuu että kaikki rahat menee vakuutuksiin. Mut sit taas mietityttää et jos kumminkin jotain tapahtuu ja onhan siellä yksityisellä "parempi" palvelu. Meillä lapset siis 6kk ja 3v....
 
[QUOTE="mamm";22620677]meillä on toistaiseksi se hoitokuluvakuutus mutta eikös se sitten 1v jälkeen muuteta tapaturmavakuutukseksi ja aion kyllä antaa ehdottomasti olla.[/QUOTE]

Meillä alko vasta nyt +2 vuotiaana korvatulehdukset...
kyllä ketuttais jos olisin vakuutukset irtisanonu.

Mutta siis molemmilla on (2,5v & 6kk) vakuutukset;
toinen laajalti allerginen, toisella leikkaus takana ja nyt nuo korvatulehdukset...
 
Meidän lapsilla on tapaturmavakuutukset, joita ei onneksi ole tarvinnut käyttää. Lapsia on kyllä hoidettu, on ollut leikkauksia ja yhdellä oli korvatulehduksiakin ja allergioita, mutta ei nuo julkisella puolella ole maltaita tulleet maksamaan. Paljon enemmän olisi vakuutuksiin mennyt rahaa kuin mitä lasten hoitoihin ja lääkkeisiin on mennyt. Ja jos jotain oikein vakavaa sattuu, niin julkisella puolellahan ne hoidetaan joka tapauksessa. Yksityisellehän saa mennä ilman vakuutustakin, jos luulee sieltä parempaa palvelua saavansa.
 
Meillä on lapselle vakuutus ihan vain siitäkin syystä että on yksinkertaisesti mukavempi päästä heti erikoislääkärille vaikka niitä korvia näyttämään kuin kiikuttaa jollekin kesäkeijokandille joka lähettää kuitenkin eteenpäin kun ei osaa juutajaata sanoa. Eli tulisihan ne tietysti hoidetua julkisellakin puolella mutta paljon vähemmällä pääsee kun käyttää yksityisiä palveluja, lisäksi mm. turhien antibioottikuurien määrät vähenee.
 
Mä olen kiitellyt monesti päätöstä, että molemmille lapsille on kunnon vakuutukset. Esikoinen oli tosi terve 2-vuotiaaksi, kävi varmaan kerran lääkärillä. Sitten sen jälkeen on ollut kaikenlaista. Kyllä on kannattanut.

Korvatulehdusten suhteen en enää osaa luottaa kuin korvalääkäreihin. Huonoja kokemuksia. Samoin on hyvin hyvin huonoja kokemuksia siitä, kun luottaa yleislääkäriin esim. vatsaongelmissa. Nykyään ne on oikeestaan vaan korvalääkäri ja lastenlääkäri, joilla käydään.
 
meillä päätettiin pitää hoitokuluvakuutus kouluikään saakka. Toistaiseksi vaihdellut vuosittain, kannattaako vai ei... vakuutuksesta riippuen halvemmalla käy 3-4 käyntiä yksityisellä ilman vakuutustakin ellei muita vaivoja/ lääkekuluja olisi.
 
Meillä ei ole vakuutuksia. On ollut allergioita ja korvatulehduksia. Aina ollaan kuitenkin päästy nopeasti hoitoon kunnallisellakin puolella (vaikka aikuisten terveyspalvelut ovat retuperällä tässä kaupungissa).
Putkitukseen oltaisiin saatu aika noin kuukauden päähän.
 

Yhteistyössä