Vakuutuksista!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Noora
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

Noora

Vieras
Missä teillä on lapsenne vakuutukset ja mitä vakuutuksia olette lapsillenne ottaneet? Ja minkä ikäiset lapset olette vakuuttaneet?

Oletteko tehnyt hintavertailuja ennen vakuutuksen hankintaa?

Onko kenelläkään vau kirjan AEC vakuutusta? Tai mitä mieltä olette siitä lisävakuutuksena?

Kauheesti mietityttää, että pitäiskö jotain vakuutuksia ottaa ja minkälaisia ja mistä. Meillä on kaksi alle 3-vuotiasta pienokaista.
 
Toi AEC ainakin on kallis, jos niitä lapsia ei ole suurta laumaa.

Meillä ei ole vakuutusta. Jos vakuutus maksaa vuodessa noin 400 euroa ja siihen omavastuut päälle, niin monta kertaa käy yksityiselläkin siihen hintaan.
 
Onhan se päälle 16?kyllä aika summa kuussa... vaikka siinä omavastuuta ei olekkaan. Tuota juuri oon kans mietinyt, että kuinka kannataavaa se vakuutuksen ottaminen mahtaa olla, jos omavastuunpäälle maksat tuota vakuutusrahaa. Jos saman rahan laittais aina säästöön, mitä vakuutuksista maksaa, niin kyllähän siitä kertyy. Mutta täytyskö silti olla jokin vakuutus jonkun vakavamman haitan varalle, mihin ei välttämättä omat rahat riitäs?
 
Meillä on vaan tapaturmavakuutus. Suomessa kuitenkin niin hyvä tuo yleinenkin terveydenhoito, et jos jotain vakavaa lapselle tulee, niin varmasti pääsee hoitoon.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Noora:
Onhan se päälle 16?kyllä aika summa kuussa... vaikka siinä omavastuuta ei olekkaan. Tuota juuri oon kans mietinyt, että kuinka kannataavaa se vakuutuksen ottaminen mahtaa olla, jos omavastuunpäälle maksat tuota vakuutusrahaa. Jos saman rahan laittais aina säästöön, mitä vakuutuksista maksaa, niin kyllähän siitä kertyy. Mutta täytyskö silti olla jokin vakuutus jonkun vakavamman haitan varalle, mihin ei välttämättä omat rahat riitäs?

no ei toi vakuutus mun mielestä kovin kalliin kuuloinen ollut. sanoin sille markkinoijalle, että jos ei vakuutuksia olis voisin ottaakin, etenkin toi ilman omavastuuta.
kaikenlaista kun tullut niin kyllä kannattaa maksaa 400 euroa vakuutuksista, meilläkin mennyt jopa 8000 euroa välillä noita maksuja... onneksi on ollut vakuutukset
 
Lähes kaikki yhtiöt liittävät lasten vakuutukset kotivakuutukseen (toisin sanoen hinta on törkeä ilman kotivakuutusta). Ennen syntymää otettuna kallein, sen jälkeen halvempi (mutta mahdolliset ilmaantuneet sairaudet poissuljetaan).

Eli käytännössä kannattaa lukea ehdot ja samalla kilpailuttaa kaikki vakuutukset. Eli kokonaispaketti. Myöhemmin tuskin vaihdetaan yhtiötä, koska uudessa yhtiössä aletaan poissulkemaan sairauksia vakuutuksen piiristä.

Meillä vakuutus Fennialta (otettu syntymän jälkeen noin viikon ikäisenä). Vakuutus otettu vakavan sairauden varalta, koska muutenhan mennään täällä terveyskeskukseen mielummin....
 
Meillä kaikilla lapsilla on vakuutukset olleet syntymästä asti tai siis ollaan otettu 2kk ennen vauvan syntymää syntymättömän lapsen vakuutus.

Meillä lapsilla on tapaturma ja sairauden vakuutus jossa omavastuu 42e.
Isommilla lapsilla vakuutus maksaa 112,77e/vuosi
Kuopuksella vielä marraskuun alkuun asti 225,55/vuosi ja kun kuopus täyttää marraskuussa 2v. niin vuosi maksu laskee siihen 112,77e/vuosi.

 
meillä on lapsilla sekä tapaturmavakuutukset että sairauskulu(=hoitokulu)vakuutukset. Pohjolasta. Sairauden varalta otetut vakuutukset on halvemmat jos on kotivakuutuksen yhteydessä. Pohjolan vakuutuksista kertyy K-Plussa-pisteitä sekä Osuuspankin asiakkaille bonuksia pankkitilille. Niillä bonuksilla voi myös maksaa tietyt vakuutusmaksut. Osuuspankin asiakkaana saadaan myös ylimääräisiä alennuksia. Sairauskulujen varalta otettujen vakuutusten vuosimaksut pienenevät lapsen kasvaessa. Pohjolan vakuutus on voimassa 20 ikävuoteen asti! Ifillä vauvalle otettu vakuutus (ennen syntymää) pitää hakea uudestaan uusilla terveystiedoilla kun lapsi on 2kk ikäinen. Tämä tarkoittaa suomeksi sitä, että vauvan syntymässä todettut sairaudet/vammat ja tuon 2kk aikana todetut sairaudet ja tapahtuneet tapaturmat jäävät pois uuden vakuutuksen korvauspiiristä! Sillä yhtiö sitoo kätensä jottei tarvitse pidempään maksella syntymän yhteydessä todettuja vammoja tai sairauksia.
 

Yhteistyössä