Lapsen satunnainen oksentelu

Harhaanjohtaja

Aktiivinen jäsen
26.10.2008
4 581
0
36
Lohja
Onko kenelläkään kokemusta mistä voisi johtua nelivuotiaan oksentelu? Muutaman kerran puolen vuoden sisään lapsi on oksentanut aivan yht äkkiä, ilman mitään keksittävää syytä?

Allergiatestien tuloksia tässä odotellaan. Poika myös ramppasi pissalla (ja ramppaa edelleen) joskus monta kertaa tunninkin aikana. Sokerit on mitattu (sekä pikatesti että paasto) ja ne oli ihan ok. Kakalla käy myös monta kertaa päivässä, välillä tosi kovalla maha ja välillä todella löysällä.

Oireileeko mikään allergia näin? mitään ihottumia ym ei ole.
 
Hassua... juuri hain netistä tietoa lapsen satunnaiseen oksenteluun ja löysin tämän...

Meillä 3,5 vuotias tyttö joka on noin puolen vuoden ajan oksennellut satunnaisesti silloin tällöin. Yhtäkkiä sattaa lentää oksennus kaarella ulos ja välillä tulee vain pikku yökkäyksiä suuhun. Meillä tytöllä on jatkuvasti ummetusta. Huomenna olemme menossa ensimmäistä kertaa neuvolalääkärille kyseisestä asiasta. En tiedä mikä teidän tai mikä meidän lapsukaista vaivaa, mutta toivottavasti molemmat löydämme vastauksen. Itsellä ainakin on asia pyörinyt mielessä jatkuvasti. Ja kun Tämän ikäisen satun. oksentelusta ei tunnu löytyvän juuri tietoa mistään :|
 
Meillä oli allergiatestit puhtaat. Lääkäri suositteli, että nyt pitäisi lastenlääkärin luo mennä, ja alkaa selvittelemään onko refluxitaudista kyse, ja myös keliakian takia pitäisi tähystykseen kenties mennä.

Toivottavasti teilläkin selviää mistä kyse!
 

Yhteistyössä