Lapsen paino

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ISÄ 50 V
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

ISÄ 50 V

Uusi jäsen
15.08.2011
5
0
1
Olemme eroneet ja meillä on yhteinen 7 v lapsi ,yhteishuolto viikko/viikko asumisella. voisko joku neuvoa mitä tehdä kun lapsi on äidin luona niin aina paino nousee 0,5 -2 kg viikossa.
kysynyt neuvoa neuvolasta ja lastenvalvojalta ei mitään apua
isän viikolla taas tehdään hommia että saataisiin ylimääräset pois. 7 v 138cm 46 kg eli painoa n.+15 kg (sairaslapsi com )
 
Onko lapsen äiti ylipainoinen? Äidin kanssa tietysti pitäisi yrittää puhua ja puhua, siitä kuinka terveellinen ravinto olisi lapselle paras ja ylipaino pitäisi saada pois tulevaisuutta ajatellen. Mutta jos äitiä ei kiinnosta niin miten olisi kouluterveydenhoitaja, se voisi lähettää ravitsemusterapeutille ja olisi hyvä jos äiti olisi mukana kuulemassa.

Hyvä että edes sinä annat lapselle terveellisen mallin mutta vaikea auttaa jos äiti ei tue lapsen painonhallintaa. Jaksamista.
 
on seuraava neuvola/koulun terkka? Menette sinne molemmat vanhemmat mukaan ja painoasiat puheeksi. Voit tilata myös itse ajan kyseisiin paikkoihin. ammatti-ihminen voisi äidille puhua diabeteksen riskeistä ym... jospa se herättäisi äidin.
 
Voi hyvät hyttyset... ymmärrän yskän, sillä meillä tilanne päinvastoin. Isä syöttää lasta yli, vaikka tietää lapsen olevan myös rakenteellisesti herkästi painoa keräävä - ja tämä "ongelma" tulee nimenomaan heidän suvun puolelta. Eikä poika ole siellä edes viikko/viikko -tahdilla.

Aloin jossain vaiheessa ihmettelemään pojan painonnousua. Keskustelujen tuloksena sain kuulla, että isä vetoaa jatkuvasti siihen, että ruoka menee pilalle, jos lapsi ei syö kaikkea, kun hän ei itse juuri mitään syö?! Ja toisaalta hän kuulemma tuputtaa lisää niin että 9 v. poika syö siellä aina vielä kukkuralliset santsiannokset. Ja kun ruoka on hampurilaisia, pizzaa, pastaa ym. niin johan paino nousee.
 
jos aiti olisi alkoholisi ,käyttäi huumeita löisi lasta ym. niin varmaan saisin yksinhuoltajuude
mutta kun syötää lastaan ei voi kukaan tehdä mitää on vai odotettava kunnes lapsi täytää 12 v eli on vielä jaksettava 5 vuotta
 
Laki sanoo, että 12 vuotiasta lasta on kuultava tai jo nuorempaakin - ikä ja ymmärrys huomioiden. Täällä kuitenkin lastenvalvojat ovat sitä mieltä, ettei lapsen mielipiteellä ja toiveilla ole juuri merkitystä, vaan huomioidaan kokonaisuus ja hoitohistoria. Eli jos lapsi on periaatteessa hoidettu ihan ok eikä mitään "todellista" ongelmaa ole niin lapsen tilanne säilyy muuttumattomana.
 
no onko nyt niin ettei ole mitään keskusteluyhteyttä sinne äitiin päin?
käykö lapsi tosiaan vaa'alla niin usein että tiedät paljonko viikossa paino nousee? onko kyse tuputtamisesta vai epätervellisestä ruoasta vai mistä? kai lapsellekin voi sanoa ettei äidin luona tarvitse syödä kuin sen verran kuin jaksaa, ja vain ruoka-aikoina? vai onko lapsi sitä tyyppiä joka napostelee loputttomiin jos herkkuja on tarjolla?
 
olen punninu pojan maanantai aamuna ja sunnuntai aamuna (vaihtopäivä sunnuntaina )
ja mekannut tiedot paperille ja piirtänyt kaaviokuvan jotta hän ymmärtäisi paremmin ei vaa myönnä että vika on hänessä
 

Yhteistyössä