Mutta mikä onkaan päivähoidon peruste päiväunien tarpeellisuudelle? Makuutetaan siellä pimeässä 45 min vatsa täynnä ja lapsi nukahtaa > tarvitsee päiväunet. Siinä mennään metsään ja pahasti. Kun vanhemmat kertovat ettei lapsi päiväunien vuoksi nukahda illalla ajoissa, hymyillään tietäväisesti ja kerrotaan että et laita lasta tarpeeksi aikaisin nukkumaan. Kasvatuskumppanuus? Missä? Jos lapsi ei nukahda illalla nukuttuaan päiväunet, lapsi EI tarvitse päiväunia.
No eikö se ole jo sanottu ihan selvästi. Kasvava lapsi pääsääntöisesti TARVITSEE ne päiväunet, ymmärrätkö, AIVOT tarvitsee, jotta ne voi kehittyä normaalisti, jäsennellä sitä huimaa informaatioturvaa joka pienen päähän päivän aikana tulee jne.! Päiväkodissa on myös pääsääntöisesti niin kova melutaso ja aktiviteetteja on paljon, lapsi tarvitsee rauhoittumishetken ja useimmiten ne unetkin, jotta jaksaa olla ryhmässä mukana koko loppupäivän. Jos lapsi ei saa nukkua, hän voi muuttua hyvin ärtyneeksi, hänen voi olla vaikeaa keskittyä, hänelle voi tulla päänsärkyä jne.
Ja hohhoijjaa noita kauhukertomuksia. Vuonna 2014 kaikki päiväkodit ei todellakaan toimi noin. Yhä useammassa talossa päivälepohetkelle mennään hämärrettyyn huoneeseen, jossa luetaan satu. Sitten kuunnellaan musiikkia. Jos ei nukahda 45 minuutissa, on mahdollisuus nousta ylös esim piirtelemään. Ja hui, jotkut lapset jopa haluaa jäädä vielä makuulle, vaikka he ei nuku. Näin, kun päiväuniajasta ei tehdä mitään peikkopakkoa, vaan mukava rauhoittumishetki.
Kasvatuskumppanuus ei ole sitä, että syytellään vanhempaa eikä kuunnella. Olet oikeassa. Mutta se ei ole myöskään sitä, että tehdään kaikki vanhemman toiveiden ja mukavuuden mukaan, lapsen perustarpeista välittämättä. Me emme herättele lapsia tarpeettomasti kesken unien, koska vanhempien on hankalaa pistää iltaunille. Me ei pidetä vauvaa koko päivää samassa vaipassa, koska vanhemman mielestä on tuhlausta vaihtaa vaippaa muulloin, paitsi silloin kun tulee kakka. Me ei jätetä lapselle tarjoamatta erilaisia ruokia, koska vanhempi on päättänyt että heidän lapsi ei pidä siitä eikä tuosta eikä sen tarvitse syödä muutakuin näkkäriä. Me ei oteta sairasta lasta hoitoon, vaikka vanhemman mielestä kuumeinen lapsi voi ihan hyvin mennä ryhmän mukana sen verran kuin jaksaa, muuten maatta sohvalla. Lapsella on OIKEUS nukkua kun nukuttaa, oikeus olla kuivissa ja puhtaissa vaipoissa, oikeus saada monipuolista ruokaa tarjolle ja oikeus sairastaa kotona rauhassa, kun on kipeä on.
Me lähdetään siitä että päiväunet on lapselle hyväksi ja lapsen perusoikeus, sulle ne nähtävästi on joku välttämätön paha, ja lähinnä vanhempien näkökulmasta katsottuna, ei lapsen.