Lapselle passi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kysyttävää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kysyttävää

Vieras
Jos aion hommata 3v. lapselleni passin niin kun mitä ymmärsin niin nykyään ei ilmeisesti käy, että on samassa mun passissa niin pitääkö mun ensin hommata hänelle kuvallinen henkilökortti et saadaan se passi. O.o

Poliisin sivuilla lukee näin:

Passi haettaessa on oltava mukana voimassa oleva passi tai henkilökortti (Huom. ei ajokortti).

Joudun hommaamaan myös itselleni passin ja en ole varma onko entinen passi jo vanhentunut, joten jos on niin pitääkö munkin hommata ensin henkilökortti. Jos noin on niin passillehan tulisi hintaa yli 100e per naama. Entä tarvitseeko Tanskaan passia vai kelpako sielläkin pelkkä henkilökortti?
 
Sun ei tarvi hommata henkilökortteja. Sä saat uuden passin vanhaa vastaan, lapsiasiasta en tiedä - - mut kai niiden pitäis henkilöllisyys jotenki tarkistaa myös sitä henkilökorttia varten, eikö? :)
 
Riittää, että sulla passi tai hlökortti. Myös ajokortti käy, mutta sitten täytetään sellainen tunnistuskaavake. Tanskaan ei tartte passia, mutta henkilökortti lähes saman hintainen ja käy vaan EU-maissa.
 
Miten et tiedä, onko passisi vanha vai ei? Siinähän on pvm. Voit hakea uutta passia ottamalla vanhan mukaan. Lapsi saa passin kun haet sitä hänelle, ei tarvitse henkilökorttia.
 
Et tarvitse mitään, kun on noin pieni lapsi kyseessä. Sosiaaliturvatunnus pitää tietää, senhän saat kelakortista. Pikkulapsen kohdalla molemmat huoltajat "takaa" että kyse on heidät lapsestaan.
 
Me ei luultavasti olla etelään lähdössä moneen vuoteen et korkeintaan liikutaan Tanska, viro, ruotsi, norja akselilla, jos ulkomailla käydään. Mut et tosiaan on saman hintaisia.

Mulla on sukunimivaihtunut tässä välissä, enkä ole pariin vuoteen sitä tarvinnut (ruotsiin kun ei tarvitse passia) niin siksi en muista koska menee vanhaksi.
 
Lapselle saa passin kelakorttia näyttämällä. Mut sekä lapsen itsensä että molempien vanhempien pitää olla paikalla TAI toiselta vanhemmalta on oltava kirjallinen lupa passin hakua varten.
 
Vähän isommalta vanhemmata saatetaan varmistaa henkilöllisyys jollain kysymyksellä tyyliin "mikä on äitisi äidin nimi" En tiedä, onko 2 vuotias jo riittävän iso tuohon, mutta näin meillä viimeksi vanhemmilta muksuilta tarkistettiin henkilöllisyys -vaikka heillä oli voimassa olevat passit, jotka uusittiin samalla kun vanhempien vanhentuneet passit.
 

Yhteistyössä